انتخاب درست رنگهای فنگ شویی می‌تواند در دکوراسیون خانه جادو کند. همه ی ما رنگها را دوست داریم و به هر رنگ واکنش خاصی نشان می‌دهیم. در فنگ شویی، هر رنگ انرژی خاصی در فضای خانه شما به جریان میاندازد.

مطلب زیر شما را با قدرت فنگ شویی هر رنگ آشنا می‌کند و به شما کمک می‌کند خانه ای شاد، با طراوت و زیبا داشته باشید.  

فنگ شویی رنگ زرد – بیانگر شادی و روشنایی – عنصر مربوطه : آتش یا خاک

 رنگ زرد مانند خورشید به هر فضایی انرژی می‌‌بخشد. رنگ زرد، فضای خانه و محل کار را روشن می‌کند و همچنین فضایی دنج و صمیمی ایجاد می‌کند. شما می توانید برای دکوراسیون خانه یا محل کارتان از طیفهای مختلف رنگ زرد استفاده کنید. رنگ زرد برای فضاهایی مانند اتاق کودکان، آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق کار یک انتخاب عالی است. در فنگ شویی، استفاده از رنگ زرد از خیلی جهات با رنگ نارنجی شباهت دارد زیرا عنصر هر دوی آنها، آتش است.

در فضاهایی که نور کافی ندارند، می‌توان با استفاده از دکوراسیونی به رنگ زرد، کمبود نورشان را جبران کرد. در روانشناسی رنگها، رنگ زرد عزت نفس فرد را افزایش می‌دهد و باعث تقویت سلامت و رفاه می‌شود.

بهترین قسمتهای خانه بر اساس نقشه باگوآ  برای رنگ زرد پر رنگ، شرق (سلامت)، جنوب شرقی (پول و ثروت)، غرب (خلاقیت)، شمال غربی (خیر و برکت) و قسمتهایی از خانه انرژیهای حاصل از رنگ زرد را تقویت می‌کنند، مرکز، جنوب (شهرت و اعتبار)، جنوب غربی ( عشق) و شمال شرقی خانه (تقویت معنویت) است.

بدون شک، خلق دکوراسیونی شگفت انگیز بر اساس فنگ شویی رنگها، مستلزم استفاده‌ی ماهرانه از رنگهای مختلف است، ولی اگر از بایدها و نبایدهای فنگ شویی رنگها برای قسمتهای مختلف خانه آگاه باشید، نصف راه را طی کرده اید!

فنگ شویی رنگ قرمز – بیانگر اشتیاق، شجاعت و عشق – عنصر مربوطه: آتش

رنگها اگر به درستی در دکوراسیون خانه استفاده شوند، انرژی فوق‌العاده‌ای در فضای خانه به جریان می‌اندازند. رنگ قرمز حامل انرژی عنصر آتش است. آتش، سمبل انرژی الهی است و می‌تواند سازنده یا مخرب باشد. آتش بیانگر انرژی خورشید و زندگی است. اگر رنگهای عنصر آتش در دکوراسیون خانه به طور متعادل استفاده شوند، احساس شادی، هیجان و شور و اشتیاق شدید را برای شما به ارمغان می‌آورد. رنگ قرمز برانگیزنده احساس است. قرمز رنگی گرم و پر حرارت است. رنگ قرمز در فرهنگ چینی سمبل شانس و خوشبختی، در فرهنگ هند نماد ازدواج و در فرهنگ غربی سمبل عشق، شجاعت و شور و اشتیاق شدید است.

رنگ قرمز در کوراسیون خانه نشانه تجمل و شکوه است. ولی اگر رنگ قرمز در دکوراسیون خانه به مقدار زیاد استفاده شود، باعث برانگیختن خشم و تحریک بیش از حد می‌شود. اگر می‌خواهید از رنگ قرمز استفاده کنید، بهتر است لوازم کوچک و غیر اصلی خانه را برای این رنگ انتخاب کنید و مبلمان و دیوارها به رنگ قرمز نباشند.

می‌توانید از رنگ قرمز برای اتاق کودکان، اتاق نشیمن، اتاق ناهارخوری و آشپزخانه استفاده کنید. در قسمت شرق و جنوب شرقی و همچنین غرب و شمال غربی خانه بهتر است از رنگ قرمز به مقدار محدود استفاده کنید. بر اساس نقشه باگوآ قسمت جنوب خانه (شهرت و اعتبار) بهترین نقطه برای استفاده از رنگ قرمز است. شما همچنین می‌توانید رنگ قرمز که مربوط به عنصر آتش است را در کنار رنگهای مربوط به عنصر خاک استفاده کنید، زیرا آتش در چرخه‌ی پنج عنصر فنگ شویی، خاک را تغذیه می‌کند. بر اساس نقشه باگوآ، بهترین قسمتهای خانه برای عنصر خاک، مرکز، جنوب غربی (عشق) و شمال شرقی خانه (تقویت معنویت) می‌باشد. اگر فکر می‌کنید رنگ قرمز برای دکوراسیون جذاب نیست، می‌تواند از طیفهای دیگر قرمز مثل رنگ آجری تا رنگ قرمز گوجه‌ای ، یا از رنگهای دیگر عنصر آتش، مثل زرد، نارنجی یا صورتی استفاده کنید.

فنگ شویی رنگ سبز – بیانگر رشد و پیشرفت، بهبودی و سلامت، طراوت و چالاکی – عنصر مربوطه: چوب

رنگ سبز بیانگر انرژی تازه و شروع دوباره است. در بین پنج عنصر فنگ شویی، رنگ سبز متعلق به عنصر چوب است. رنگ سبز برای تقویت سلامت بسیار مفید است، زیرا بخاطر انرژی‌های شفا دهنده‌ای که از طبیعت ساطع می‌شود، باعث آرامش اعصاب و ایجاد تعادل در سرتاسر بدن می‌شود. برای استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه، باید این نکته را در نظر داشته باشید که از چند طیف رنگ سبز استفاده کنید تا تأثیر شفا دهنده خود را داشته باشد. بنابراین، باید حداقل سه طیف مختلف از رنگ سبز را در دکوراسیون خانه به کار ببرید.

اگر می‌خواهید برای دیوارها از رنگ سبز استفاده کنید، بهتر است حداقل دو عدد از لوازم دکوراسیون نیز به رنگ سبز که کمی متفاوت از رنگ دیوار است، باشند. مثلاً کوسنها، روکش مبلمان یا میز کناری را می‌توان برای این منظور انتخاب کرد.

یک راه دیگر برای بهره بردن از رنگ سبز در دکوراسیون خانه، استفاده از گیاهان زینتی و آپارتمانی است. با این کار، با یک تیر دو نشان را زده اید! زیرا استفاده از گیاهان نه تنها به زیبایی فضای خانه کمک می‌کند، بلکه هوای داخل خانه را تصفیه می‌کند.

بر اساس نقشه باگوآ، رنگ سبز را می‌توان در قسمت شرق، جنوب شرقی و جنوب خانه استفاده کرد. از استفاده‌‌ی رنگ سبز پر رنگ در قسمت شمال خانه اجتناب کنید.

شما می‌توانید از میان صدها رنگ سبز که از رنگ سبز روشن برگهای تازه جوانه زده درختان گرفته تا رنگ تیره برگهای درخت بلوط را برای فنگ شویی دکوراسیون خانه استفاده کنید.

بر اساس نقشه باگوآ، با استفاده از این رنگ شفا دهنده، انرژیهای تازه را به خانه خود بیاورید. ما به شما اطمینان می‌دهیم که رنگ سبز انرژی شما را تجدید می‌کند و نیروی تازه‌ای به شما می‌بخشد.

فنگ شویی رنگ نارنجی – بیانگر معاشرت، آزادی، خوش‌بینی – عنصر مربوطه: آتش

اگر فکر می‌کنید رنگ قرمز برای دکوراسیون خانه رنگ خیلی تندی است، می‌توانید به جای آن از رنگهای دیگر عنصر آتش مثل نارنجی و زرد استفاده کنید. رنگ نارنجی را اغلب رنگ “اجتماعی” می‌نامند، زیرا فعالیتها و معاشرتهای اجتماعی را تقویت می‌کند. در زمستان رنگ نارنجی گرما و خاطرات تابستان را یادآوری می‌کند. زیبایی و شکوه رنگ نارنجی را می‌توان در فصل پاییز دید، و شما می‌توانید از رنگهای گرم طبیعت برای گرما بخشیدن به خانه خود استفاده کنید.

هر رنگ بیانگر یکی از پنج عنصر فنگ شویی است، بدین ترتیب رهنمونهایی برای استفاده از رنگها به منظور به جریان انداختن انرژی فنگ شویی در فضای خانه وجود دارد. رنگ نارنجی بیانگر عنصر آتش است و رهنمونهایی که برای استفاده از این رنگ بیان شده اند بر این اساس است که عنصر آتش چگونه بر چهار عنصر دیگر در نقشه باگوآ تأثیر می‌گذارد.

بهترین قسمتها برای استفاده از رنگ نارنجی بر اساس نقشه باگوآ، جنوب (شهرت و اعتبار)، جنوب غربی (عشق) و شمال شرقی خانه (تقویت معنویت) است.

فنگ شویی رنگ سفید – بیانگر پاکی، تازگی و شروع دوباره – عنصر مربوطه: فلز

رنگ سفید رنگ پاکی وخلوص است. انرژی رنگ سفید، پاک، خالص و تازه است.سفید رنگ آغاز و همچنین پایان خوب است. بر اساس نقشه باگوآ، رنگ سفید برای قسمتهای غرب و شمال غربی خانه پیشنهاد می‌شود. بهتر است در قسمتهای شرق و جنوب شرقی از رنگ سفید به عنوان رنگ غالب دکوراسیون استفاده نکنید. دکوراسیون سفید آرامش بخش است و انرژیهای شفا بخش فنگ شویی را در سرتاسر خانه پخش می‌کند. همچنین رنگ سفید ناخودآگاه شما را پر از انرژیهای مثبت می‌کند و آینده ای روشن را در ذهن شما مجسم می‌کند.

فنگ شویی رنگ آبی – بیانگر آرامش و دوستی – عنصر مربوطه: آب

رنگ آبی در فنگ شویی رنگی با شکوه و مجلل است. رنگ آبی طیفی از نیلی روشن تا نیلی سیر دارد. طبق نقشه باگوآ، بهترین قسمتهای خانه برای رنگ آبی، شرق (سلامت) و جنوب شرقی خانه (پول و ثروت) است.

رنگ آبی ملایم مخصوصاً برای سقف گزینه ای عالی برای اتاق کار و اتاق مطالعه کودکان است. مطالعات نشان داده اند که کودکان در اتاقی با سقف آبی یا سفید، عملکرد بهتری دارند. با استفاده از رنگ آبی در اتاق خواب کیفیت خوابتان افزایش پیدا می‌کند.

بهترین قسمتهای خانه برای استفاده از رنگ آبی، شمال، شرق و جنوب شرقی است. در قسمت جنوب، شمال غربی و غرب خانه بهتر است رنگ آبی به میزان کم استفاده شود. یکی از آرامشبخش‌ترین ترکیب رنگها در فنگ شویی، ترکیب رنگ آبی و سفید است.

فنگ شویی رنگ خاکستری – بیانگر وضوح، تفکیک و بی اثری – عنصر مربوطه: فلز

رنگ خاکستری رنگی ملال آور و در عین حال با شکوه است. طبق نقشه باگوآ، بهترین قسمتها برای استفاده از رنگ خاکستری، غرب (خلاقیت)، شمال غربی ( خیر و برکت) و شمال خانه ( مسیر زندگی ) است. از کاربرد رنگ خاکستری در قسمت شرق و جنوب شرقی خانه پرهیز کنید.

استفاده از رنگ نقره‌ای در اتاق نشیمن و ورودی اصلی خانه انرژیهای مثبت فنگ شویی را در خانه به جریان می‌اندازد. در اتاق خواب از رنگ خاکستری به مقدار زیاد استفاده نکنید.

در مجموع، رنگ خاکستری را باید در دکوراسیون خانه به عنوان رنگ تأکید استفاده کرد، یعنی برای برخی لوازم خانه، تا انرژیهایی را به جریان بیاندازد که روح و جان تازه به خانه ببخشد.

فنگ شویی رنگ بنفش – بیانگر شکوه، تجمل و ابهام – عنصر مربوطه: آتش

در میان رنگهای فنگ شویی، رنگ بنفش را باید در دکوراسیون خانه به تعادل استفاده کنید. رنگ بنفش، رنگی قدرتمند است. استفاده از رنگ بنفش برای دیوارهای خانه توصیه نمی‌شود. بسیاری از استادان فنگ شویی اعتقاد دارند که استفاده از رنگ بنفش برای دیوارهای خانه باعث بروز بیماریهای عصبی می‌شود. رنگ بنفش رنگی بسیار قدرتمند است و توصیه می‌شود به مقدار زیاد در دکوراسیون خانه استفاده نشود.

تنها جایی که مناسب برای استفاده آزادانه از رنگ بنفش است، اتاقهای مدیتیشن است. طبق نقشه باگوآ، در قسمتهای شرق، جنوب شرقی و غرب خانه، به میزان محدود از رنگ بنفش استفاده کنید. یاقوت ارغوانی یکی از قدرتمندترین بلورهای فنگ شویی است که می‌توان برای بهره بردن از انرژیهای رنگ بنفش، از آن استفاده کرد.

فنگ شویی رنگ صورتی – بیانگر مهربانی و محبت – عنصر مربوطه: آتش

در تمام جهان رنگ صورتی سمبل عشق است. انرژی ای که این رنگ دارد، رفتار افراد را تلطیف می‌کند. می‌توان گفت رنگ صورتی قلب را آرام و مملو از عشق می‌کند. بهترین قسمت برای استفاده از رنگ صورتی، جنوب غربی خانه می‌باشد، که مربوط به انرژی عشق است.

عنصر مربوط به جنوب غربی خانه، خاک است، بنابراین رنگهای مربوط به عنصر آتش را می‌توان در این قسمت استفاده کرد زیرا در چرخه سازنده پنج عنصر فنگ شویی، آتش خاک را تغذیه می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از رنگ صورتی برای دیوارها، مبلمان و دیگر لوازم، انرژیهای مطلوب فنگ شویی را در فضای خانه به جریان بیاندازید.

رایجترین رنگ صورتی برای استفاده در دکوراسیون خانه، رنگ صورتی ملایم است. برخی از رایجترین ترکیبها برای رنگ صورتی، ترکیب صورتی و سبز یا صورتی و سیاه است. ترکیب صورتی و سبز، انرژی عنصر آتش (رنگ صورتی) و عنصر چوب (رنگ سبز) را به دنبال دارد ،بنابراین جریان عشق و آرامش را در خانه تقویت می‌کند. ترکیب زیبای صورتی و سیاه، انرژی عنصر آتش (رنگ صورتی) و عنصر آب (رنگ سیاه) را به جریان میاندازد.

به خاطر داشته باشید اگر رنگ صورتی بیش از حد در دکوراسیون خانه استفاده شود، ایجاد وهم و خیال می‌کند. یک راه خوب برای استفاده از رنگ صورتی، کریستال کوارتز صورتی است که انرژی شفا بخش عشق را با خود دارد.

فنگ شویی رنگ سیاه – بیانگر جذابیت، نا محدودی و نا شناخته بودن – عنصر مربوطه: آب

رنگ سیاه سرشار از انرژیهای اسرار آمیز و پیچیده است. رنگ سیاه به هر فضایی عمق، قدرت و معنا می‌بخشد. رنگ سیاه را می‌توان برای قدرت بخشیدن به رنگهای دیگر به صورت جزئی در دکوراسیون خانه استفاده کرد.بهترین قسمتها برای استفاده از رنگ سیاه، شمال، شرق و جنوب شرقی است. از استفاده از رنگ سیاه در جنوب خانه پرهیز کنید.

توصیه می‌شود در اتاق کودکان و همچنین آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و ورودی اصلی خانه از رنگ سبز به مقدار کم استفاده کنید.

فنگ شویی رنگ قهوه ای – بیانگر قدرت و ثبات – عنصر مربوطه: چوب

طبق نقشه باگوآ بهترین قسمتها برای استفاده از رنگ قهوه ای، شرق (سلامت)، جنوب شرقی (پول و ثروت) و جنوب (شهرت و اعتبار) است.

رنگ قهوه ای در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این رنگ را می‌توان برای ورودی اصلی خانه، آشپزخانه یا دیوار اصلی اتاق نشیمن استفاده کرد. در اتاق خواب کودکان و جنوب غربی خانه از رنگ قهوه ای به عنوان رنگ غالب استفاده نکنید. اگر در فضایی بیش از حد از رنگ قهوه ای استفاده شده باشد، باعث ایجاد حس یأس و نا امیدی در افراد می‌شود. در نتیجه توصیه می‌شود رنگ قهوه ای را در ترکیب با رنگهای دیگر استفاده کنید.

ترکیب رنگ قهوه ای شکلاتی با آبی، محبوبترین ترکیب رنگ است که به طور گسترده در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. منطقی که پشت محبوبیت ترکیب این دو رنگ وجود دارد، مربوط به پنج عنصر فنگ شویی است. زیرا رنگ آبی که مربوط به عنصر آب است، عنصر چوب را که مربوط به رنگ قهوه ای است، تغذیه می‌کند.