مهمترین جزء هر خانه کف آن است چرا که تأثیر زیادی در زیبایی فضای ظاهری خانه دارد. در هر خانه برخی سطوح کف آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و برخی دیگر بلااستفاده باقی می‌ماند؛ بعضی قسمتها همواره در معرض تردد قرار دارد و بعضی دیگر توسط مبلمان و اثاثیه منزل اشغال می‌شود، در هر صورت تمام این سطوح باید به طور مرتب جارو و گردگیری شوند.

هنگامی که میخواهید برای نوع کفپوش اتاق تصمیم گیری کنید، دو مسئله را باید در نظر داشته باشید: کف اتاق و فرش یا قالیچه ای که آن را می‌پوشاند. مواردی چون قیمت کفپوش، طرح و رنگ آن و آن قسمت از خانه که می‌خواهید کفپوش شود می‌تواند به تصمیم گیری شما در انتخاب کفپوش مناسب کمک کند.

در انتخاب کفپوش دقت داشته باشید که برای هر قسمت از خانه باید کفپوش مناسب و مخصوص آن مکان را خریداری نمایید. در قسمتهایی از خانه از جمله هال و پذیرایی، راهرو، و مکانهایی که همواره در معرض تردد قرار دارند باید از کفپوشی استفاده شود که با دوام و مقاوم باشد. در حمام، بخصوص حمام‌هایی که دارای دوش می‌باشند بهتر است از کفپوشهایی استفاده شود که عایق آب هستند. برای کف آشپزخانه بهتر است کفپوش‌های ضد لک مورد استفاده قرار بگیرند. در مورد اتاق خواب بهتر است قسمتهایی از کف آن را با فرش یا قالیچه بپوشانید تا هنگام راه رفتن با پای برهنه بر روی قالیچه گرم و نرم حس خوشایندی به شما دست دهد.

کفپوش‌های چوبی زیبا و با دوام هستند، ولی اگر به مرور زمان مستهلک شد می‌توانید آنها را پولیش کنید یا با موکت بپوشانید. کفپوشهایی مثل بتن، سنگ و سرامیک از دوام و استحکام بالایی برخوردارند ولی اگر در مکانهایی از خانه به کار برده شوند که افراد مدت طولانی در آنجا می‌ایستند یا می‌نشینند، به علت سطح سخت و خشکی که دارند، افراد بر روی آن احساس ناراحتی می‌کند. کفپوشهای ارتجاعی از جمله کفپوشهای وینیل، لینولئوم، چوب پنبه ای یا کائوچویی تا حدی نرم هستند و کف پا را اذیت نمی‌کنند. موکت نرمتر است، فضا را بزرگتر نشان می‌دهد و همچنین صدا را جذب می کند. فرش یا قالیچه به زیبایی فضای خانه کمک می‌کنند و مزیتی که دارند این است که اگر بخواهید به خانه دیگری نقل مکان کنید می‌توانید آن را با خود به آنجا ببرید.

از آنجایی که در تمام قسمتهای خانه نمی‌توان از یک جنس کفپوش استفاده کرد، هنگم خرید باید برای هر قسمت کفپوش مخصوص و مناسب با آن مکان را انتخاب کنید. این مسئله امری منطقی و بدیهی است، ولی اگر هنگام انتخاب کفپوش برای هر بخش به هارمونی و هماهنگی بین آنها توجه نکنید ، به طوریکه به عنوان مثال برای پذیرایی کفپوش سنگ یا سرامیک، برای اتاق نشیمن کفپوش چوبی، برای آشپزخانه لینولئوم و برای پله ها از قالیچه استفاده کنید در نهایت با یک فضای ناجور و ناهماهنگ مواجه خواهید شد.

طراحان داخلی برای تمام قسمتهای خانه از یک نوع کفپوش استفاده می‌کنند تا فضای خانه بزرگتر به نظر برسد، و فضایی یکپارچه و هماهنگ ایجاد شود. بهترین گزینه برای استفاده از یک نوع کفپوش در تمام قسمتهای خانه، انواع کفپوشهای سنگی یا چوبی می‌باشد. در اتاق نشیمن یا اتاق خواب برای نرم شدن سطح کفپوشهای چوبی و سنگی و ایجاد فضایی گرم و مناسب برای نشستن، می‌توانید قسمتهایی از آن را با قالیچه بپوشانید. برای کف حمام و آشپزخانه نیز می‌توان از کفپوشهای چوبی و سنگی ضد آب و ضد لک استفاده کرد. برای اتاق خوابهایی که در طبقه بالا قرار دارند بهتر است از موکت به عنوان کفپوش استفاده شود، زیرا هم صدا را جذب می کند و هم فضایی گرم و دنج ایجاد می‌کند.

نکاتی پیرامون انتخاب یک کفپوش مناسب:

  • سعی کنید به اندازه بودجه ای که دارید برای خرید کفپوش هزینه کنید. ولی این نکته را هم در نظر داشته باشید که یک کفپوش بادوام با عمر طولانی خریداری نمایید زیرا برای تعویض کفپوش هزینه زیادی باید بپردازید.
  • در هر فضای بسته ای وجود آکوستیک از اهمیت بسیاری برخوردار است. کفپوشهای سخت از قبیل سنگ یا سرامیک صداهای آزاردهنده محیط را افزایش می‌دهند، که وجود مبلمان می تواند این صداها را خفه کند. کفپوشهای چوبی از این نظر بهتر هستند، ولی پله های چوبی و کفپوشهای چوبی ارتجاعی هنگام راه رفتن بر روی آنها کمی جغ جغ می کنند، که این مشکل با استفاده از فرش یا قالیچه بر روی این کفپوشها برطرف می‌شود.
  • توجه به رنگ کفپوش بسیار مهم است. در اتاقی که از نور کافی برخوردار نیست بهتر است از کفپوشهای روشن استفاده شود تا نور موجود را منعکس کند و به روشن شدن فضای اتاق کمک کند. از سوی دیگر، کفپوشهای تیره، از نور اتاقهای روشن می‌کاهند. کفپوشهای تیره و صیقلی مانند یک آینه عمل می‌کنند و در نتیجه ارتفاع اتاق بیشتر به نظر می‌رسد.
  • کفپوشهای طبیعی، از قبیل کفپوشهای چوبی،حصیری و سنگی نسبت به کفپوشهای مصنوعی احتمال فرسایششان بیشتر است، ولی با این حال زیبایی خود را حفظ می‌کنند. رنگهای خاکی و ملایم کفپوشهای طبیعی برای کف خانه مناسب می‌باشند، همانطور که رنگهایی مثل آبی کمرنگ، طوسی و شیری که رنگهای آسمان هستند، باید برای سقف خانه به کار برده شوند.
  • در فضایی از خانه که گوشه ها و زوایای عجیب و غریب دارد، با استفاده از فرشها و قالیچه های چهارگوش یا مستطیل به طوریکه کل کف را بپوشاند، می توان فضایی یکپارچه ایجاد کرد.
  • در خانه های بزرگ می‌توان با استفاده از قالیچه های باریک، فضاهایی مثل اتاق ناهارخوری،اتاق نشیمن یا دیگر فضاها را از یکدیگر تفکیک کرد.