1. نادیده گرفتن نور طبیعی

اغلب مردم فکر می‌کنند رنگهای تیره تر جلوه بیشتری به فضای خانه می‌بخشد، ولی این نکته را در نظر نمی‌گیرند که آیا فضای خانه به اندازه کافی از نور طبیعی بهره می‌برد یا نه و این نور طبیعی روشنایی خانه را تأمین می‌کند یا نه. بدون نور طبیعی فضای خانه کوچک و دلگیر به نظر می‌رسد.

dark wall

2. انتخاب رنگهای خیلی شاد

مردم تمایل دارند رنگهای شادی که در مجلات دکوراسیون داخلی می‌بینند در خانه خود استفاده کنند. ولی این رنگها بیش از حد تند هستند، مخصوصاً برای فضاهای کوچک. در یک محیط کوچک که نور طبیعی زیادی ندارد، استفاده از رنگهای تند و شاد جلوه‌ای ناخوشایند دارد.

orange living room

3. اکتفا به تست مقدار کمی رنگ بر روی دیوار

مردم معمولاً اهمیت تست رنگ بر روی دیوار را نادیده می‌گیرند. هرگز به تست رنگ بر روی قسمت کوچکی از دیوار اکتفا نکنید. باید در قسمتهایی از دیوار که نور طبیعی می‌تابد و قسمتهایی که در سایه قرار می‌گیرد، ردیفهای بزرگی را رنگ بزنید تا مشخص شود اگر کل دیوار را رنگ بزنید چجوری به نظر می‌رسد.

how to choose wall color

4. ست کردن افراطی رنگها

ست کردن رنگ دیوارها با لوازم و مبلمان، فضایی خسته کننده و یکنواخت ایجاد می‌کند. اگر رنگهای دکوراسیون خانه بیش از حد همسان باشند، آنوقت دیگر هیچ چیز جذابی در دکوراسیون وجود ندارد که نظر شما را به خود جلب کند. توصیه می‌کنیم برای هماهنگ کردن رنگها با یکدیگر، از درجه های تیره و روشن آنها استفاده کنید.

pink wall

5. استفاده از رنگ سفید برای روشن کردن فضای تاریک

درحالیکه رنگ سفید در فضاهایی که نور کافی دارند زیبا و درخشان به نظر می‌رسد، ولی در فضاهای تاریک تأثیر عکس دارد. رنگ سفید در فضایی که از نور طبیعی بسیار کمی بهره می‌برد، ظاهری زشت و دلمرده ایجاد می‌کند. بهتر است در چنین فضاهایی از رنگهایی غیر از رنگ سفید استفاده کنید.

white wall

6. نادیده گرفتن سایه ها

هنگام انتخاب رنگ دیوارها، باید آنها را در ساعتهای مختلف روز که نور تغییر می‌کند بر روی دیوار تست کنید. اگر نور خانه شما به صورتی است که سایه های زیادی بر روی دیوار می‌افتد، بهتر است از رنگهای روشن استفاده کنید.

bright wall

7. در نظر نگرفتن رنگ کفپوش

رنگ کفپوش تأثیر بسزایی در چگونه به نظر رسیدن رنگ دیوارها دارد و نقش بسیار زیادی در ظاهر خانه دارد، در نتیجه شما باید هنگام انتخاب رنگ دیوار، رنگ کفپوشها را نیز در نظر بگیرید.

hallway

8. تقسیم فضاهای خانه با استفاده از دو رنگ متفاوت

استفاده از دو رنگ متفاوت برای جدا کردن فضاهای خانه، ظاهری زشت به خانه شما می‌دهد. اکثر متخصصان دکوراسیون داخلی، یا استفاده از یک رنگ را برای دو فضا که در کنار یکدیگر قرار دارند، پیشنهاد می‌دهند یا برای دیوارهایی که با المانهای معماری از یکدیگر جدا شده‌اند، دو رنگ ملایم را انتخاب می‌کنند تا دو فضای مجزا ولی منطقی ایجاد شود.

pink wall

9. انتخاب یک رنگ فقط به این دلیل که آن رنگ مُد روز است

استفاده از مُد در دکوراسیون داخلی ایده فوق‌العاده‌ای است، ولی اینکه سلیقه خودتان را نادیده بگیرید، اشتباه بزرگی است. به قولی، ترجیح دادن مُد به سلیقه شخصی خودتان، فاجعه است. مُدهای جدید می‌توانند کمک بسیار خوبی به انتخاب رنگ جدید برای دیوارهای خانه باشند، ولی اگر به طور مثال از نظر شما رنگ طوسی دلمرده است، فقط به این دلیل که مُد روز است آن را انتخاب نکنید.

gray wall

10. انتخاب رنگهای خنثی

رنگهای خنثی برای بسیاری از فضاها کارآمد و مناسب هستند ولی اگر فقط به این خاطر رنگهای خنثی را به رنگهای دیگر ترجیح می‌دهید چون می‌ترسید با تغییر دکوراسیون مجبور شوید رنگ دیوارها را تغییر دهید، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

bedroom light