تختخواب پولونِز

تخخواب پولونِز نوعی تختخواب سایبان دار مجلّل می‌باشد که یک گنبد پارچه ای مزیّن در بالای آن قرار دارد. تیرکهای تختخواب پولونِز را اغلب با پر شترمرغ تزئین می‌کنند. قرنها پیش مُد بود که میزبانان در حالی که هنگام استراحت در تختخواب پولونِز بودند، از میهمان خود استقبال می‌کردند. این عمل نشان می‌دهد که تختخواب پولونِز از اجزای اصلی مبلمان منزل به شمار می‌رفته است. تختخواب پولونِز به دلیل تزئیناتی که دارد باید به صورت سفارشی ساخته شود، تا بتوانید تختخواب دلخواه و باشکوهی داشته باشید.  در قدیم سایبان تختخواب پولونِز را از پارچه حریر گلدار و ابریشم گل برجسته درست میکردند، ولی با پارچه نخی نیز می‌توان سایبانی زیبا برای تختخواب پولونِز درست کرد.

تختخواب نیمکتی

تختخواب نیمکتی تختخوابهای کم عرضی هستند که به عنوان مبل نیز می‌توان از آنها استفاده کرد. ارتفاع تاج این تختخوابها و پایین آنها به یک اندازه است و مانند مبل، دو دسته در دو طرف آن قرار دارد و روی آن بالش و متکا می‌گذارند تا فرد بتواند تکیه دهد. در قرن نوزدهم، زمان امپراطوری فرانسه، این نوع تختخوابها رایج بودند. نمونه مدرن و مشهور تختخوابهای نیمکتی برای نخستین بار در قرن بیستم توسط یک مهندس معمار به نام Ludwig Mies طراحی شد که شکلی ساده داشت، بدون دسته بود و یک بالش بر روی آن قرار می‌گرفت. تختخوابهای نیمکتی به دلیل داشتن تشک فنری، معمولاً از مبلهای تختخواب شو راحت تر هستند، ولی مبلهای تختخواب شو بزرگتر هستند. یک ایده فوق‌العاده برای تختخوابهای نیمکتی که در دو طرف آنها قفسه کتاب وجود دارد، این است که در تو رفتگی دیوار قرار گیرند. تختخوابهای نیمکتی برای استفاده در دفتر کار، اتاق نشیمنی که به عنوان پذیرایی نیز از آن استفاده می‌شود، یا در آپارتمانهای کوچک مناسب می‌باشند. توصیه می‌شود در کنار این نوع تختخوابها یک چراغ برای مطالعه کار گذاشته شود، تا فرد برای خاموش کردن چراغ مجبور نباشد از تخت خواب خارج شود.

تختخواب چهار ستونه

تختخوابهای چهار ستونه، دو ستون بلند در قسمت تاج تخت و دو ستون در قسمت پایین تخت دارند.می‌توان گفت تختخوابهای چهار ستونه در واقع چهارچوب تختخوابهای سایبان دار هستند. این تختخوابها در سایزهای دو نفره و کینگ سایز موجود می‌باشند، و ستون آنها می‌تواند رنگ شود یا از چوب حکاکی شده یا حتی از فلز ساخته شود. این تختخوابها شکوه خاصی به اتاق خواب می‌بخشند. در قدیم در بالای ستون این نوع تختخوابها یک قُبه می‌گذاشتند، که این قُبه می تواند یک کُره ساده باشد یا دارای نقوش برجسته باشد.

تاج تخت و پای تخت

تاج تختخواب و چوب پایین آن، در واقع چهارچوب تختخواب را تشکیل می‌دهد، که می‌تواند از چوب،چرم یا فلز ساخته شود یا روکش پارچه ای داشته باشد.تاجهایی که روکش پارچه ای دارند نرم هستند و فرد هنگام تکیه دادن به آن احساس راحتی می کند. تاج تخت و چوب پایین آن می‌تواند ساده باشد یا طرح خاصی داشته باشد. تاج تخت لزوماً نباید بخشی از چهارچوب تختخواب باشد، بلکه می تواند به چهارچوب تختخواب یا به دیوار پیچ شود.

تختخواب تاشو

تختخوابهای تاشو یک لولای فنری دارند که می‌توان به وسیله آن تختخواب را به صورت عمودی در کمد جمع کرد. شخصی به نام ویلیام مورفی که راننده کالسکه بود، در اوایل دهه 1900 این تختخواب را اختراع کرد. برای این نوع تختخوابها باید فضای کافی بر روی دیوار داشته باشید تا تختخواب را بتوان به صورت عمودی در کمد قرار داد. برای اتاق خوابهایی که سقف کوتاهی دارند لولاهایی برای این تختخوابها استفاده می‌شود که تختخواب را به صورت افقی در کمد جمع کند. این نوع تختخوابها برای اتاق خوابهای کوچک بسیار مناسب می‌باشند. تختخوابهای تاشو به دلیل اینکه بعد از استفاده جمع می‌شوند، نمی توان مانند تختخوابهای نیمکتی یا مبلهای تختخواب شو برای نشستن از آنها استفاده کرد، ولی برای اتاق خوابهایی با فضای کم، گزینه بسیار خوبی می‌تواند باشد. رنگ کمد تختخواب را می‌توان با رنگ دکوراسیون اتاق خواب هماهنگ کرد یا آن را به رنگ دیوار درآورد.

تختخواب سورتمه ای

تختخوابهای سورتمه ای تاج و قسمت پایینشان منحنی است و در کل شکلی شبیه درشکه دارند. چهارچوب این تختخوابها در اصل از چوب ساخته می‌شود. تختخوابهای سورتمه ای در اندازه های دونفره تا کینگ سایز موجود می‌باشند، و می‌توان آن را در قسمت وسط اتاق خواب گذاشت یا به دیوار تکیه داد. اگر تختخواب سورتمه ای دو نفره را از قسمت طولی در کنار دیوار قرار دهید ظاهری شبیه به تختخوابهای نیمکتی پیدا می کند. این نوع تختخوابها را در هر اتاق خوابی با هر سبک دکوراسیونی می‌توان استفاده کرد، و ظاهری زیبا و باشکوه به اتاق خواب می‌بخشد. تختخوابهای سورتمه ای بچگانه نیز وجود دارد که ارتفاع کمی از سطح زمین دارند.

مبل تختخواب شو

مبلهای تختخواب شو برای استفاده در مکانهای کوچک  گزینه بسیار مناسبی می‌باشند. تختخوابهای نیمکتی فقط سایز دو نفره دارند، ولی مبلهای تختخواب شو سایز کوئین و کینگ هم دارند. از مبلهای تختخواب شو به عنوان یک مبل راحتی برای نشستن نیز می توان استفاده کرد. ولی تشک این تختخوابها به راحتی تختخوابهای نیمکتی نیستند، زیرا در تشک آنها از فنر استفاده نمی‌شود، تا بتواند در مبل جمع شود. برخی مبلهای تختخواب شو بر روی کفی و پشتشان بالشتک دارند و برخی دیگر پشتی یک تکه دارند. اگر پشتی آن که به عنوان تاج تخت به کار می‌رود یک تکه باشد برای استفاده راحت تر است، زیرا برای بیرون کشیدن تختخواب مجبور نخواهید بود هر مرتبه بالشتکها را بردارید.

تختخواب کشویی

تختخوابهای کشویی در زیر تختخواب اصلی جای می‌گیرند و به وسیله چرخهایی که دارند از پهلو بیرون کشیده می‌شوند. قدمت تختخوابهای کشویی به صدها سال قبل برمی‌گردد، زمانیکه  در اروپا خدمتکاران و بچه ها بر روی تختخوابهایی که در طول روز در زیر تختخواب ارباب قرار می‌گرفت می‌خوابیدند. برای استفاده از تختخوابهای کشویی باید فضای کافی برای بیرون کشیدن تختخواب در نظر بگیرید. تختخوابهای کشویی برای استفاده در اتاق خواب کودکان ایده بسیار خوبی است، زیرا بچه ها می‌توانند در طول روز فضای بیشتری برای بازی در اتاق داشته باشند. یک جایگزین خوب و کم هزینه تر برای تختخواب کشویی، استفاده از تشکهای بادی برای مهمانان است. ولی باید این مسئله را در نظر داشته باشید که باد کردن تشکهای بادی برای هر مرتبه استفاده، دشوارتر از جمع کردن تختخوابهای کشویی است.