استودیو معماری FADD دو آپارتمان را در برج مسکونی SNN Clermont در بنگلور بازسازی کرد تا یک خانه چند نسلی را ایجاد کند.

با گذشت زمان و تغییراتی که در جوامع مدرن رخ می‌دهد، مفهوم خانواده نیز تغییر کرده است. از آنجا که افراد بیشتری به دنیا می‌آیند و نیاز به مسکن مناسب برای آنها احساس می‌شود، تبدیل آپارتمان به یک خانه چند نسلی یک گزینه عالی برای خانواده‌ها است.

خانه چند نسلی چیست؟

یک خانه چند نسلی، به معنای زندگی مشترک افراد مختلف از جوامع مختلف است. این می‌تواند شامل پدر و مادر، فرزندان، نوه‌ها و حتی پدربزرگ‌ها باشد. این نوع زندگی مشترک، امکان ایجاد ارتباطات عمیق‌تر بین اعضای خانواده را فراهم می‌کند و احساس وابستگی و ارتباط میان نسل‌ها را تقویت می‌کند.

برای تبدیل آپارتمان به یک خانه چند نسلی، باید به چند نکته توجه کرد. اول از همه، فضای کافی برای تمام اعضای خانواده باید فراهم شود. این شامل اتاق‌های خواب، حمام‌ها، آشپزخانه و فضاهای مشترک مانند نشیمن است. همچنین، باید به نیازهای ویژه افراد مختلف اهمیت داد و فضاهایی برای تفریح و استراحت آنها فراهم شود. که این کار را استودیو FADD به خوبی انجام داده است.

خانه چند نسلی مینیمال

طرح استودیو FADD برای تبدیل این خانه چه بود؟

آپارتمان‌ چهار خوابه همسایه، که در طبقه بالا قرار داشت، با این آپارتمان ادغام شد و به یک آپارتمان دوبلکس شش خوابه برای یک زوج، والدین آنها و دو فرزند جوانشان تبدیل شد.

طراحی استودیو FADD ناشی از تمایل مالکان به داشتن خانه‌ای جدید و منحصر به فرد بود. مدیر این استودیو می‌گوید: «مشتریان ما می‌خواستند این خانه به سبک امروزی و عاری از هیاهوی خانه قبلی‌شان باشد، که از مد افتاده و آکنده از عناصر سنتی و قدیمی بود.

آنها نمی‌خواستند طراحی خانه به سبک مدرن معمول با خطوط صاف و مستقیم که در همه جا پیدا می‌شود باشد. آنها یک طراحی خاص که دارای هویت باشد، می‌خواستند.

خانه چند نسلی مینیمال

راهکاری برای اتصال آپارتمانها

این استودیو معماری قبل از تصمیم گیری در مورد دو نقطه اتصال برای آپارتمانها، فکر دقیقی را در مورد بهترین راه باز کردن و پیوند دو آپارتمان برای ایجاد این خانه چند نسلی انجام داد. طراحان یک راه پله در نزدیکی ورودی در طبقه پایین و یک بخش در محل نشیمن برای سهولت ارتباط بین اعضای خانواده ایجاد کردند.

استودیو FADD با دانستن اینکه مشتریان می‌خواهند در طراحی از خطوط مستقیم اجتناب کنند، شکل این عناصر پیوند دهنده را با دقت در نظر گرفتند.

خانه چند نسلی مدرن

طراحی با الهام از طبیعت

مدیر این استودیو گفت: “ما روند معمول خود را برای الهام گرفتن از طبیعت آغاز کردیم. از شکل صدف حلزون تا انحنای بدن کرم ابریشم، از نقشه های توپوگرافی مناظر مختلف تا فلس‌های ماهی و همچنین تپه‌های شنی و امواج دریا الهام گرفتیم.”

خانه چند نسلی

این الهامات پایه و اساس پلکان منحنی شکل را تشکیل داد که به منطقه نشیمن منتهی می شود. دیوار راه پله که این دو طبقه را به هم متصل می‌کند، شبیه امواج دریا است که در سرتاسر سقف راهرو ورودی نیز دیده می‌شود.

خانه چند نسلی

رویکرد شرکت به طراحی کفپوش نیز مبتکرانه بود. در فضای اصلی نشیمن این خانه چند نسلی، یک «حاشیه گورخری» از سنگ‌های سیاه و سفید با الگوهای به‌ظاهر انتزاعی و به صورت دایره‌ای ایجاد کردند و فضاهای میانی با مجموعه‌ای از سنگ‌های مرمر صورتی-هلویی با رگه‌های پهن پر شد.

مدیر استودیو FADD گفت: “ما یک الگوی معرق کاری درست کردیم که شبیه به فلس‌های ماهی است اما انتزاعی‌تر است.”

خانه چند نسلی

در اتاق نشیمن طبقه بالا، مبلمان دور یک دایره مرکزی از سنگ مرمر رگه دار قرار می‌گیرد که طرحی مانند معرق دارد.

مدیر این استودیو گفت: “طراحی کفپوش دراماتیک است، چیزی جسورانه و متفکرانه که به زیبایی بصری فضا می‌افزاید.”

خانه چند نسلی

استفاده از سبک مینیمال

“سقف‌ها و کف خانه از امور دنیوی سرپیچی می‌کنند و به ساکنان آپارتمان شادی خالص می‌دهند.”

رنگ هلویی و سیاه و سفید کفپوش‌ها به طرح و رنگ در سراسر آپارتمان پیوند می‌خورد. استودیو FADD گفت: “این پالت رنگ برای یک خانه هندی غیرمعمول است.” این رنگ‌ها، همراه با انحناهای الهام‌گرفته از طبیعت و فرم‌های گرد، حال و هوای مینیمال و  فیوچریسم را به وجود آوردند.»

در یک خانه چند نسلی، ارتباط و احترام متقابل بین افراد بسیار مهم است. باید به نظرات و نیازهای همه افراد توجه شود و تصمیمات به صورت مشترک گرفته شود. همچنین، باید فضاهایی برای انجام فعالیت‌های مشترک مانند آشپزی، بازی و تماشای فیلم فراهم شود تا ارتباطات بین افراد تقویت شود.

در نهایت، تبدیل آپارتمان به یک خانه چند نسلی نیازمند تعهد و صبر افراد است. این نوع زندگی ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد، اما با توجه به مزایای آن ارزش زندگی مشترک را دارد.

خانه چند نسلی