استودیو معماری Ardete مأموریت یافت تا خانه‌ای با فرمی جاه طلبانه در پنجاب طراحی کند. سبک طراحی به گونه‌ای است که به شغل مشتری که در کار ساخت و ساز است، اشاره دارد. نتیجه یک خانه با نمای سفید است که پوسته‌ای مواج از بتن دور تادور نمای آن پیچیده شده است.

خانه ریبون در هند

این خانه بازتابی پویا از نحوه استفاده از متریال، نیازهای مشتری و الهامات معماری برای به جای گذاشتن اثری ماندگار و حک کردن خاطره‌ای در ذهن همه کسانی است که آن را می‌بینند. “این طراحی تداعی گر یک سفر بی پایان است و حس تداوم را ایجاد می‌کند.”

نمای روبان مانند به عناصر جداگانه تقسیم می‌شود و فضاهایی ایجاد می‌کند که تهویه طبیعی و نور را وارد خانه می‌کند. قسمت پشت خانه ترکیبی از منحنی‌های نرم و فرم‌های مستطیل شکل تیز است. بخش‌هایی از سازه طوری طراحی شده است تا سایبان و بالکن ایجاد شود.

خانه بتونی هند

در داخل خانه، استودیو معماری به ترکیب عناصر منحنی، مانند پلکانی که در مقابل ورودی اصلی قرار دارد، ادامه داد.

نرده‌ای زاویه‌دار با میله‌های مشکی مورب در اطراف پله‌های بتنی گسترده می‌پیچد تا راه پله‌ای را در ریبون هاوس، با طرحی هماهنگ با نمای بیرونی ساختمان، شکل دهد.

راه پله مارپیچ

در کنار راه پله، یک اتاق نشیمن، آشپزخانه و غذاخوری با پلان باز قرار دارد که بخش مرکزی طبقه همکف را اشغال می‌کند. یک آشپزخانه اضافی، دو اتاق خواب و حمام از این فضا منشعب می‌شود.

استودیو معماری Ardete فضاهایی برای نشیمن در کنار راه پله در هر طبقه قرار داده تا فضاهای لابی مانند در طبقات مختلف خانه ایجاد کند.

مانند طبقه همکف، طبقه بالا دارای دو اتاق خواب در دو طرف راه پله و یک اتاق کار است.

نقش برجسته بتونی روی دیوار

زیرزمین دارای قسمت‌هایی برای استراحت و سالن بدنسازی است. در یک سمت اتاق نشیمن، یک دیوار نقش برجسته ساخته شده از لایه‌های منحنی بتونی قرار دارد. این فضا با نورگیری که در بالای سر قرار دارد روشن می‌شود.

فضای نشیمن با کفپوش‌هایی از سنگ مرمر پوشیده شده است و یک فضای نشیمن اضافی با مجموعه‌ای از درب‌های شیشه‌ای کشویی از بقیه فضای نشیمن جدا شده است.

به گفته این استودیو معماری، طراحی داخلی خانه به گونه‌ای مینیمالیستی با عناصر مختلف برجسته انجام شده است. “برای تاکید بر عناصر متمایز که فضاها را برجسته می‌کند، فضای داخلی خانه با دکور مینیمال طراحی شده است.”


عکس‌ها و نقشه‌های بیشتر