پیتر فیل، مورخ و طراح می‌گوید: «صندلی یکی از طراحی‌شده‌ترین، مطالعه‌شده‌ترین و پر کاربردترین مصنوعات دوران مدرن است». و جای تعجب نیست که طرح صندلی‌ها ما را وادار به تفکر کند. استین لیو بور، مدیر مجموعه کلاسیک در شرکت ویترا، توضیح می دهد: «اگر تاریخچه صندلی را مطالعه کنید، جهان را دوباره کشف می‌کنید. از صندلی‌های موجود، هم مربوط به دوران معاصر ما و هم از صندلی‌های هزاران ساله، می‌توانیم در مورد راحتی، ارگونومی، کیفیت، متریال، عملکرد، اتصالات، ابعاد، و مهم‌تر از همه، پایداری آنها بیاموزیم.

در مورد اینکه چه چیزی یک صندلی خوب را می سازد، لیو بور معتقد است که یک طراحی موفق “یک صندلی راحت است که عملکردش مطابق با مورد استفاده‌اش باشد و متریال و اتصالات با کیفیت و طول عمر زیادی دارد.” پیتر فیل اضافه می کند که فراتر از این ملاحظات، یک صندلی واقعا عالی اساساً ارتباط ویژه‌ای با کاربر خود برقرار می‌کند. فیل توضیح می‌دهد: «این می‌تواند یک ارتباط فیزیکی، روانی، ساختاری، فکری، ایدئولوژیک، عاطفی، زیبایی شناختی، فرهنگی یا حتی یک ارتباط معنوی باشد.

البته، برای هر صندلی واقعاً خوب، تعداد بی‌شماری تلاش ناموفق و منجر به شکست وجود دارد که راه را هموار کرده است. در میان چنین تکرارهایی، برخی از طراحی‌ها مسیر خود را فراتر از نقش کارکردی صندلی ساخته‌اند و به عنوان گواهی برای طراحی‌های ماندگار و نبوغ قابل توجه طراحان آنها بوده‌اند. مانند صندلی چوب خمیده دست ساز مایکل تونت یا صندلی راحتی لوکوربوزیه که متعلق به عصر ماشینی است، یا صندلی با طرح گل لاله یا اولین صندلی پلی کربنات کاملا شفاف جهان، هر یک از این صندلی‌ها شایسته یک جایگاه در تالار افتخار هستند.

صندلی Thonet 209

رستورانی

سال ساخت: 1859 میلادی

طراح: مایکل تونت

محل ساخت: اتریش

صندلی چوب خمیده، که به عنوان Thonet 209 نیز شناخته می شود، نه تنها به دلیل محبوبیتش به عنوان صندلی رستورانی، شایسته جایگاهی در کتاب‌های تاریخ است، بلکه به این دلیل که یکی از مهم‌ترین نوآوری‌ها در تاریخ طراحی صندلی است. این صندلی توسط مایکل تونت، کابینت‌ساز پروسی‌الاصل، که در حال آزمایش روش‌های جدید خم کردن چوب با بخار و قالب‌گیری آن با پرس‌های مکانیکی بود، در ابتدا برای قهوه‌خانه Daum در وین طراحی شد. تونت با پنج پسرش یک شرکت تولید مبلمان در وین راه اندازی کرد. پیتر فیل می‌گوید: “این پرفروش ترین مدل صندلی در تمام دوران است، تا سال 1930 تعداد پنجاه میلیون از آن به فروش رفت.” صندلی Thonet 209 با پشتی تقریبا دایره‌ای آن نمادی برای مدرنیست‌ها است. حتی خود لوکوربوزیه از این صندلی تقریباً در تمام ساختمان‌هایش استفاده می‌کند.

صندلی Wassily B3

صندلی Wassily  طراحی شده توسط مارسل بروئر

سال ساخت: 1925 و 1928 میلادی

طراح: مارسل بروئر

محل ساخت: ایتالیا

صندلی Wassily B3 را ببینید، اولین صندلی کانتی لیور که استانداردهای چهار پایه را به چالش کشید. مارسل بروئر معمار مجارستانی که مجذوب طرح فرمان دوچرخه بود، اولین صندلی ساخته شده از لوله فولادی را در سال 1925 معرفی کرد. در حالی که همکاران او، معمار هلندی مارت استام و معمار آلمانی لودویگ میس وندر روهه، در حال آزمایش و طراحی صندلی با متریال مشابه بودند و طرح های خود را در نمایشگاه Die Wohnung در معرض دید عموم قرار دادند. ولی طراحی بروئر – که تناسب بهتری داشت و مستحکمتر و راحت‌تر بود، توانست در نهایت طراحی مبلمان را متحول کند.

این صندلی با طرح انتزاعی‌اش نقطه عطفی در تاریخ  طراحی مبلمان مدرن بود که در آن فرد روی پایه معلق است، ظاهراً روی هوا شناور است، تنها با دو پایه برای پشتیبانی. سه سال بعد، بروئر از طریق شرکت Knoll the Cesca، یک نسخه ساده از صندلی عصایی را معرفی کرد. در حالی که صندلی‌های Wassily و Cesca به جام مقدس برای طراحان مدرن تبدیل شده‌اند، طراحی آنها در حال حاضر به همان اندازه که در سال‌های اول خود بی نظیر بود شگفت‌انگیز است. این صندلی‌ها در موزه‌هایی مانند MoMA و V&A نگهداری می‌شوند.

صندلی Transat

مبل لانژ

سال ساخت: 1927 میلادی

طراح: ایلین گری

محل ساخت: فرانسه

صندلی Transat که ایلین گری از آن به عنوان صندلی کنار استخر در ویلای معروفش در فرانسه استفاده می‌کرد، به یکی از ماندگارترین قطعات معماری تبدیل شد. این صندلی نام خود را از کشتی «ترانس آتلانتیک» گرفته است که به صندلی‌های عرشه‌ای که معمولاً در کشتی‌های بخار استفاده می‌شود اشاره دارد. صندلی Transat با داشتن یک چهارچوب براق با نازک کاری پیچیده و یک پشتی سر قابل تنظیم، تداعی کننده راحتی و وقار است – و زمانی که در سال 1929 در مجله L’Architecture Vivante منتشر شد، به عنوان یک نماد از ایلین گری ظاهر شد. در خانه های “ایو سن لوران” طراح و “پیر برگه” قرار گرفت و در حراجی‌ای در سال 2009 به قیمت حیرت آور 27.8 میلیون دلار به فروش رفت و همچنان گران‌ترین صندلی فروخته شده در جهان است.

صندلی GRAND CONFORT LC2

مبل چرمی

سال ساخت: 1928 میلادی

طراح: شارلوت پریاند، لوکوربوزیه و پیر ژانرت

محل ساخت: فرانسه

حالا این صندلی GRAND CONFORT است که از نشان دادن خود واقعی‌اش نمی‌ترسد. شارلوت پریاند و پیر ژانرت با الهام از صندلی‌های باشگاهی در دهه 1920، این صندلی را برای یک انجمن معماری به درخواست لوکوربوزیه در پاریس طراحی کردند. چه چیزی آن را خاص کرد؟ LC2 اسکلت خود را در نمای بیرونی می‌پوشاند و لوله‌های فولادی را به رخ می‌کشد که اشکال هندسی منطقی و زیبایی‌شناسی عصر ماشینی معماری لوکوربوزیه را تداعی می‌کند. صندلی Grand Confort LC2 که لوکوربوزیه به آن عنوان “جعبه بالش” را می‌دهد، روشی هوشمندانه برای قرار دادن بالش نشیمن در چهارچوب صندلی و نمادی ماندگار از سبک مدرنیستی است.

صندلی BARCELONA MR90

مبل بارسلون

سال ساخت: 1929 میلادی

طراح: لودویگ میس وندر روهه و لیلی رایش

محل ساخت: امریکا

برخی از صندلی‌ها از بیان منظور طراحی خود کوتاهی می‌کنند. ولی این صندلی نه. صندلی بارسلون یک صندلی واقعاً مناسب برای خانواده سلطنتی است، که توسط معمار آلمانی-آمریکایی میس وندر روهه و شریک او، پیشگام طراحی لوله‌ای لیلی رایش، برای تجهیز یکی از غرفه‌های نمایشگاه بین‌المللی بارسلون که پادشاه اسپانیا آلفونسو سیزدهم و ملکه‌اش در سال 1929 از آن بازدید کردند، طراحی شد. در حالی که وندر روهه و رایش به طور کامل از رویکرد مدرن “کمش هم زیاده” استفاده می‌کردند، آنها در طراحی MR90 از مدل‌های تاریخی الهام گرفتند. طراحی چهارچوب قیچی شکل آن الهامی از صندلی‌های مجلل امپراتوری روم و مصر باستان است.

این صندلی روکش فلزی کروم و روکش چرمی با دوخت دکمه دارد. در حالی که هرگز قرار نبود به تولید انبوه برسد، Knoll در سال 1953 شروع به تولید این صندلی کرد. او نمونه‌های اولیه را با پیکربندی مجدد چهارچوب با اتصالات جوش بدون درز بهبود بخشید. صندلی MR90 از آن زمان به یکی از پرطرفدارترین صندلی‌ها در دنیای صندلی تبدیل شده است و بیش از هزار نسخه از آن به بازار کپی شده و امروزه در فضای داخلی از آن استفاده می‌شود.

صندلی LCW

صندلی LCW طراحی شده توسط چارلز و ری ایمز

سال ساخت: 1945 میلادی

طراح: چارلز و ری ایمز

محل ساخت: امریکا

زوج طراح آمریکایی چارلز و ری ایمز سال‌ها با مواد جدید، فرآیندهای ساخت مبلمان را آزمایش کردند و در نهایت دستگاهی به نام «کازام!» دستگاهی که می‌تواند ورق‌های تخته سه لا را به شکل‌های ترکیبی درآورد که سپس خم شوند. صندلی معروف تخته سه لایی LCW نتیجه این فرآیند است که در سال 1946 در نمایشگاه “طراحی ارگانیک برای مبلمان خانگی” موزه هنرهای معاصر معرفی شد. جالب اینجاست که طرح این صندلی الهام گرفته از انحنای ملایم چیپس سیب زمینی است، با شکل گهواره‌ای راحتش که برای میزبانی از هر فردی با هر اندازه ای طراحی شده است – که به گفته‌ی جودیت میلر تاریخ نگار صندلی،این یک ویژگی طراحی است که بسیار جلوتر از زمان خود بوده.

 جودیت میلر در کتاب خود می‌نویسد«ایمزها [همچنین] به طرز مبتکرانه‌ای از صفحه‌های لاستیکی به نام پایه‌های ضد شوک برای تثبیت پشت و نشیمنگاه به تکیه‌گاه و پایه کمری صندلی استفاده می‌کردند، که صندلی را انعطاف پذیرتر و همچنین راحت‌تر می کرد – و در تاریخ طراحی مبلمان، یکی از اولین نمونه‌های پشتی سازش پذیر را خلق کرد. امروزه، این صندلی زیبا برای تولید انبوه راحت و مقرون به صرفه است و گواهی بر نبوغ این زوج طراح است.

صندلی لانژ

اتاق مطالعه

سال ساخت: 1956 میلادی

طراح: چارلز و ری ایمز

محل ساخت: امریکا

اگر صندلی LCW را یک ماشین معمولی در نظر بگیریم، طراحی صندلی لانژ و زیر پایی آن، مانند رولزرویس قرن بیستم است. پیتر فیل می‌گوید: «بر خلاف بسیاری از صندلی‌های دیگر چارلز و ری ایمز، این صندلی دقیقاً لوکس‌ترین صندلی بازار بود. “این صندلی در زمان خودش بسیار گران بود و گران باقی می‌ماند.” این یکی از قابل تشخیص‌ترین طرح‌های مشترک ایمز است – و دلیل خوبی هم دارد. میلر می نویسد: «یک صندلی راحت و تپلی مانند تختخواب‌های ویکتوریایی اواسط قرن بیستم است. این زوج که بیشتر به خاطر تلاش‌هایشان برای ایجاد مبلمان ارزان‌قیمت که می‌توانستند به راحتی به تولید انبوه برسند، شناخته شده‌اند، اکنون یک صندلی مجلل طراحی کرده‌اند.

میلر می‌افزاید: «نبوغ این زوج در این واقعیت نهفته است که صندلی لانژ و زیر پایی‌اش در یک دفتر کار یا اتاق مطالعه به یک اندازه مناسب به نظر می‌رسند. Liv Buur از شرکت Vitra توضیح می‌دهد که این همچنین بهترین نمونه از تکامل صندلی لانژ است. چارلز و ری ایمز در طراحی بسیار موفق بودند و طول عمر زیادی داشتند. این صندلی توسط هرمان میلر در سال 1956 عرضه شد و از زمان طراحی بدون وقفه توسط شرکت ویترا تولید می‌شود. اولین صندلی‌هایی که در دهه 1950 معرفی شدند، هنوز هم وجود دارند و همچنان یکی از کلکسیونی‌ترین مدل‌های صندلی هستند.

صندلی DAR

صندلی DAR طراحی شده توسط چارلز و ری ایمز

سال ساخت: 1948 تا 1950 میلادی

طراح: چارلز و ری ایمز

محل ساخت: امریکا

صندلی DAR چارلز و ری ایمز نمونه‌ای از بهترین‌ها است. پیتر فیل می‌گوید که این صندلی‌ را مهم‌ترین سری صندلی‌هایی می‌داند که تاکنون طراحی شده است).  لیو بور می‌گوید:”این یک نوآوری پیشگامانه بود که توسط این زوج برای پاسخگویی به نیازهای یک جامعه در حال تغییر ایجاد شد.” صندلی DAR که مخفف صندلی غذا خوری با پایه فلزی است، سبک پاریسی را با سبک کلاسیک دهه 50 ادغام می‌کند. این صندلی پایه‌ای شبیه برج ایفل دارد و دارای بدنه‌ای ارگونومیک و زیبا است. این طراحی اولین موردی بود که ایده صندلی‌هایی که قابلیت تعویض قطعات را دارند، رواج داد. این طرح از اواخر دهه 1950 توسط شرکت Vitra تولید شد و کپی‌های بیشماری را به دنبال داشت.

صندلی WOMB

صندلی WOMB طراحی شده توسط ایرو سارینن

سال ساخت: 1947 تا 1948 میلادی

طراح: ایرو سارینن

محل ساخت: امریکا

فلورانس نول، معمار پیشگام سبک مدرن و طراح مبلمان در میانه قرن بیستم، که از طراحی صندلی‌هایی که استایل را به راحتی ترجیح می‌دادند، خسته شده بود، در سال 1948 با یکی از دوستان خانوادگی‌اش، ستاره نوظهور طراحی، ایرو سارینن، چالشی را مطرح کرد تا یک صندلی دنج بسازد که بتواند در آن جابجا شود. صندلی WOMB پاسخ معمار فنلاندی-آمریکایی به این نیاز بود. این صندلی بدنه‌ای یکپارچه ساخته شده از پلیمر تقویت شده با الیاف دارد (به لطف یک سازنده قایق در نیوجرسی که در حال آزمایش با فایبرگلاس و رزین بود). طراحی آن به گونه‌ای است که به راحتی می‌توان در آن جابجا شد و تغییر وضعیت داد. از جذابیت‌های طراحی این صندلی، در نظر گرفتن مکانی برای قرار دادن آرنج در آن است.

صندلی WISHBONE 

صندلی WISHBONE طراحی شده توسط هانس وگنر

سال ساخت: 1949

طراح: هانس وگنر

محل ساخت: دانمارک

با الهام از نقاشی بازرگانان دانمارکی در سال 1944، صندلی Wishbone به طور انحصاری برای شرکت Carl Hansen & Søn در سال 1949 طراحی شد. همچنین به عنوان صندلی Y  شکل شناخته می‌شود، این نمونه به بیش از 100 مرحله تولید نیاز دارد تا چوب پشتی صندلی که به شکل استخوان جناغ است، با بخار خم شود و نشیمن صندلی دستباف که ساخت آن یک ساعت طول می‌کشد تقریباً با 122 متر طناب کاغذی بافته شده است. ارزشش را دارد. سادگی و ظرافت این صندلی آن را به شاهکاری از طراحی اسکاندیناوی و پایه ثابت اتاق‌های غذاخوری و دفاتر کار تبدیل می‌کند.

صندلی ANT

صندلی ANT طراحی شده توسط آرنه ژاکوبسن

سال ساخت: 1951 تا 1952 میلادی

طراح: آرنه ژاکوبسن

محل ساخت: دانمارک

آرنه ژاکوبسن که قبلاً یک معمار معتبر و مشهور بود، این صندلی سبک وزن را برای غذاخوری کارخانه داروسازی دانمارکی Novo Nordisk طراحی کرد. این اولین صندلی بود که از یک تکه تخته سه لایی ساخته شد و دارای یک پشتی با کمی انحنا بود که با توجه به نیازهای بدن طراحی شده است. طرح اولیه این صندلی در ابتدا سه پایه داشت. در واقع، در سال 1980 پس از مرگ ژاکوبسن بود (او در مورد سه پایه بودن صندلی قاطع بود) که پایه چهارم اضافه شد و رنگ های متنوعی ارائه شد. این صندلی که توسط فریتز هنسن طراحی شده است، مبنایی برای بسیاری از طرح‌های دیگر از جمله صندلی مدل 3107 با ساخت مشابه و حجم فروش بسیار بالا از صندلی سری 7 او شد.

صندلی EGG

صندلی EGG طراحی شده توسط آرنه ژاکوبسن

سال ساخت: 1957 تا 1958

طراح: آرنه ژاکوبسن

محل ساخت: دانمارک

مانند بسیاری از نوآوری های قبلی، صندلی تخم مرغی شکل ژاکوبسن نتیجه یک سری آزمون و خطا بود. ژاکوبسن قبل از اینکه بر روی این اثر هنری کاربردی و خارق‌العاده کار کند، در گاراژ خانه خود بر روی سیم و پلاستیک برای ساخت صندلی آزمایش کرد. صندلی تخم مرغی که در ابتدا با روکش قرمز تولید شد، برای هتل رویال SAS در کپنهاگ طراحی شد، بخشی از هتل توسط ژاکوبسن طراحی شده است و به نمادی ماندگار از سبک مدرن دانمارکی تبدیل شده است و این صندلی تخم مرغی شکل جواهر آن تاج بود. این صندلی بزرگ و شیک که از یک قاب فولادی ساخته شده و با  فوم روکش شده است، به دلیل طراحی بی نظیرش که گویی فردی را که روی آن می‌نشیند، در یک قنداق در آغوش می‌گیرد، مورد تحسین قرار گرفته است.

صندلی SWAN

صندلی SWAN طراحی شده توسط آرنه ژاکوبسن

سال ساخت: 1957 تا 1958 میلادی

طراح: آرنه ژاکوبسن

محل ساخت: دانمارک

این صندلی نیز برای هتل رادیسون SAS رویال در کپنهاگ توسط آرنه ژاکوبسن در سال 1958 طراحی شد، این صندلی مشابه مدل Egg است. بدنه صندلی SWAN ساخته شده از مواد مصنوعی قالب‌گیری شده است که بر روی پایه‌های فولادی و آلومینیومی قرار می‌گیرد و به صورتی طراحی شده که صندلی می‌تواند 360 درجه بر روی پایه بچرخد، که این نوآوری تکنولوژیک در طراحی مبلمان بود. صندلی SWAN که می‌تواند در لابی‌ها، سالن‌ استراحت فرودگاهها و خانه‌ها یا هر جای دیگر استفاده شود، هنوز در شرکت فریتز هانسن تولید می‌شود.

صندلی PAPA BEAR

صندلی PAPA BEAR طراحس شده توسط هنس وگنر

سال ساخت: 1954 میلادی

طراح: هنس وگنر

محل ساخت: دانمارک

یک صندلی با طراحی نوآورانه ، که یک روزنامه‌نگار آن را طراحی کرد و نام خلاقانه صندلی بابا خرسی را روی آن گذاشت و به قیمت تقریبی 18400 دلار می‌فروخت. جای تعجب نیست، زیرا در میان تقریباً 500 صندلی که وگنر در طول زندگی خود طراحی کرد، این صندلی سوگولی‌اش بود. این صندلی با پشتی بلند و دسته‌هایی که برای آن طراحی شد یک صندلی راحتی و با شکوه است.

صندلی TULIP

صندلی TULIP طراحی شده توسط ایرو سارینن

سال ساخت: 1955 تا 1956

طراح: ایرو سارینن

محل ساخت: امریکا

در سال 1957، ایرو سارینن مجموعه‌ای از صندلی‌ها را رونمایی کرد که راه‌حلی برای «دنیای زشت، گیج‌کننده، ناآرام» زیر میز و صندلی‌ها بود. در میان آنها، صندلی لاله‌ای شکل بود که به عنوان قطعه‌ای هنری از درهم آمیختگی پایه‌های صندلی‌های سنتی با بدنه‌ای شیک و لاله مانند خودنمایی می‌کرد. این یک مدل شیک و مدرن بود که از هر زاویه‌ای زیبا به نظر می‌رسید.

پیتر فیل می گوید : «صندلی لاله‌ای با طراحی فوق‌العاده زیبا، یکی از اولین تلاش‌های جدی طراحان برای ایجاد یک صندلی منحصر به فرد ساخته شده از تنها یک متریال بود. ولی در نهایت او موفق به انجام این کار نشد، و در نتیجه طراحی صندلی منجر به اتصال یک پایه آلومینیومی ریخته‌گری شده با بدنه پلاستیکی شد. در حالی که این طراحی از نظر ساختاری یکپارچه نبود، ولی از نظر بصری یکپارچه بود. Knoll از سال 1957 صندلی Tulip را تولید کرده است و آن را به یک موفقیت تجاری عظیم تبدیل کرده است.

صندلی PANTON 

صندلی PANTON طراحس شده توسط ورنر پنتون

سال ساخت: 1959 تا 1960

طراح: ورنر پنتون

محل ساخت: دانمارک

پیشرفت‌های تکنولوژیکی در سال‌های پس از جنگ، تولید چیزی را که به یکی از بزرگترین صنایع جهان تبدیل می‌شد، تسهیل کرد: پلاستیک. لیو بوور می‌گوید: «ورنر پنتون مجذوب پتانسیل پلاستیک بود، ماده‌ای بدیع در دهه 1950. “هدف او ساخت یک صندلی راحت و یک تکه بود که بتوان از آن در هر جایی استفاده کرد.”  این صندلی یکپارچه – اولین صندلی تمام پلاستیکی با سازهای به صورت یک تکه با طرح کانتی لیور بود – که ورنر بیش از 10 سال تحقیق و توسعه انجام داد و همچنین چندین سال طول کشید تا یک تولیدکننده پیدا کند، تا اینکه صندلی‌اش در سال 1967 از طریق شرکت Vitra به صورت انبوه تولید شد. لیو بور می‌افزاید: نوآوری پیشگامانه ورنر مورد ستایش قرار گرفت و جوایز متعددی دریافت کرد.

صندلی PLANTER

صندلی PLANTER طراحی شده توسط وارن پلنتر

سال ساخت: 1966 میلادی

طراح: وارن پلنتر

محل ساخت: امریکا

انحنای صندلی Platner هرگز کسی را به این خوبی فریب نداده. هر صندلی از جوش دادن حداکثر 1000 میله فولادی با روکش نیکل ساخته می شود. اقتباسی هوشمندانه از صندلی به سبک لویی پانزدهم، صندلی Platner که توسط طراح آمریکایی وارن پلنتر طراحی شده، یک شبح زیبا از صندلی است که برای جلب توجه نیازی به فریاد زدن ندارد. این صندلی اکنون با روکش طلای 18 عیار در دسترس است که برای لوکس پسندان گزینه بسیار خوبی است.

صندلی WIGGLE 

صندلی wiggle طراحی شده توسط فرانک گری

سال ساخت: 1972 میلادی

طراح: فرانک گری

محل ساخت: امریکا

در طول دهه 1960، طراحان مبلمان به دنبال جایگزینی برای پلاستیک بودند و برای یافتن چیزی که بتواند با انعطاف پذیری آن رقابت کند، تلاش می‌کردند. زمانی که در اوایل دهه 70، فرانک گری، معمار کانادایی الاصل، شروع به بازی با انبوهی از مقوای موجدار کرد که در خیابان بیرون دفتر کارش در لس آنجلس افتاده بودند، آزمایش با مقوا رو به افول بود. گری این ایده را داشت که این مواد را با نوارهای متناوب مقوا به هم بچسباند و در نتیجه ماده‌ای محکم و بادوام ایجاد کند. او مجموعه مبلمان Easy Edges را در سال 1972 راه اندازی کرد و صندلی Wiggle Side گل سر سبد آن بود. این صندلی، مانند آثار معماری مشهور گری، با ویژگی‌های انتزاعی و تندیس گونه آن مشخص می‌شود – تکنیکی که قبلاً با این مواد سنگین مبتنی بر کاغذ واقعاً غیرقابل تصور بود.

صندلی LOUIS GHOST

سبک فرانسوی

سال ساخت: 2002 میلادی

طراح: فیلیپ استارک

محل ساخت: فرانسه

الهام از گذشته برای نوآوری های معاصر همچنان ادامه دارد. صندلی Louis Ghost که در سال 2002 توسط معمار فرانسوی فیلیپ استارک برای Kartell، یک شرکت ایتالیایی که به خاطر مبلمان پلاستیکی مدرن خود شناخته می شود، طراحی شد، که برداشتی تازه از ظرافت با شکوه سبک فرانسوی است. میلر می نویسد: «آزمایش فنی که منجر به پیدایش این صندلی شفاف شد، سفری پر دردسر و دشوار بود که مستلزم تحقیقات بسیار فشرده بود. اما، پس از به نتیجه رسیدن، استارک و شرکت Kartell توانستند تا با فرم های پیچیده‌تر آن را بسازند. نتیجه تولید اولین صندلی‌های پلی کربنات کاملا شفاف در جهان است. صندلی لوئیس گوست – یکی از پرفروش‌ترین صندلی‌های قرن بیست و یکم – تلفیق مناسبی از سبک کلاسیک و مدرن را به نمایش گذاشت.

صندلی ROLY-POLY

مبلROLY-POLY

سال ساخت: 2014 میلادی

طراح: فی توگود

محل ساخت: انگلستان

گاهی اوقات چیزی آنقدر زیبا است که برای کلاسیک در نظر گرفتن آن نیازی به گذشت زمان نیست. صندلی Roly-Poly که توسط طراح بریتانیایی فی توگود در سال 2014 پس از تولد اولین فرزندش طراحی شد، از یک نیاز واقعی بیرون آمد. او باردار بود و برای پیدا کردن یک صندلی راحت تلاش می‌کرد. صندلی راحتی Roly-Poly که مشخصه آن پایه‌های درشت و لبه‌های نرمش است، یک صندلی راحت و کم ارتفاع است. فیلی خاطرنشان می‌کند: «این یک صندلی یک تکه، مجسمه گونه و جسورانه و جالب است که می‌توان از آن در داخل و خارج از خانه استفاده کرد. این صندلی که در اصل از فایبرگلاس ساخته شده بود، اکنون درمتریال و رنگ های مختلف عرضه می‌شود که برای ماکسیمالیست‌ها و مینیمالیست‌ها جذاب است.