ایده طراحی آمفی تئاتر لوتوس ( به معنی نیلوفر آبی ) الهام گرفته از ویژگی‌های معماری دوران صفویه، مهم‌ترین دوره هنری ایران، می‌باشد. این سالن آمفی تئاتر که توسط معماران خوش ذوق ایرانی پیمان کیانی، نیما باوردی و پریسا بی ریا طراحی شده است، قرار است در جزیره کیش اجرا شود.

الهام از گل لوتوس یا نیلوفر آبی

لوتوس گیاهی است که در آبهای آرام و عمیق رشد می‌کند. این گیاه دارای گل های زیبا و بزرگی است که به شکل کاسه ای هستند و رنگ های مختلفی از قرمز، صورتی، زرد و سفید را دارا می‌باشند. برگ های لوتوس نیز بسیار زیبا و بزرگ هستند و اغلب در شکل دایره ای یا مثلثی هستند. این گیاه به عنوان نمادی از زیبایی، پاکی و آرامش شناخته می‌شود. ایده طراحی آمفی تئاتر لوتوس نیز از شکل و ظاهر این گل زیبا نشأت می‌گیرید.

آمفی تئاتر لوتوس

 استفاده از ویژگی‌های معماری در دوران صفویه

در دوران صفویه فضاهایی گنبدی شکل برای مراسم عید، شاهنامه خوانی و اجرای موسیقی برپا می‌شد و مردم در آن مکان‌ها جمع می‌شدند. این آمفی تئاتر برای زنده نگه داشتن هنر و فرهنگ ایران باستان ایجاد شده است. نمای بیرونی از نیلوفر آبی الهام گرفته شده، که در بسیاری از نقوش دوره هخامنشی به کار رفته است.

نقوش دیوارها و پنل‌های نوری آمفی تئاتر لوتوس با الهام از “قوس پنج و هفت” که از ویژگی‌های معماری دوره صفویه است، طراحی گردیده. چیدمان صندلی‌ها در سطوح مختلف، فضایی هنرمندانه را در داخل تالار ایجاد کرده است. در مرکز آمفی تئاتر، حفره‌ای برای استفاده از نور طبیعی با تونل خورشیدی ایجاد شده که صحنه تئاتر را روشن می‌کند. نمای بیرونی که بخشی از آن کاشی‌هایی با طرح و نقوش دوره صفویه دارد و شیشه هایی با ترکیب ال ای دی خطی و نورهای موضعی، انعکاس زیبایی بر روی آب ایجاد کرده است.

آمفی تئاتر لوتوس
آمفی تئاتر لوتوس

ابعاد ساختمان آمفی تئاتر لوتوس

با استفاده از هنر نورپردازی، موسیقی و فرم، مخاطبان سلسله مراتبی را از دوران شکوفایی معماری ایرانی تجربه می کنند. ارتفاع ساختمان آمفی تئاتر لوتوس 17.5 متر است. قطر داخلی 30 متر و قطر بیرونی 40 متر است. ظرفیت سالن 840 نفر تعیین شده است.