استودیو معماری MAD از طرح خود برای یک مرکز هنری در یکی از سایت‌های ساحلی در گوانگدونگ چین رونمایی کرد. طراحی این مرکز هنری الهامی از امواج آب است.

مرکز هنری Nanhai با کاربری چند منظوره با مساحت 275،121 متر مربع به سه ساختمان شامل یک آمفی ‌تئاتر، موزه و مرکز ورزشی تقسیم خواهد شد.

این مرکز هنری به عنوان یک مکان فرهنگی برای شهروندان فوشان و گوانگژو طراحی شده است. “ما یانسونگ”، بنیانگذار MAD، گفت: «فرهنگ محلی جنوب گوانگدونگ همیشه بر پایه تجمع مردم است. “برای حفظ این سبک از زندگی، ساخت مکان‌های فرهنگی ضروری است. طراحی مرکز هنری Nanhai می‌خواهد حداکثر فضاهای مورد نیاز را برای چنین فعالیت‌هایی فراهم کند.”

طراحی مرکز هنری با تری دی مکس
طراحی مرکز هنری با تری دی مکس

محل این پروژه در منطقه فرهنگی Nanhai است که MAD آن را به عنوان “یک منطقه شهری مهم که بین شهرهای گوانگژو و فوشان پل می‌زند ” توصیف کرد.

قرار است طراحی به شکلی باشد که ساختمان شبیه امواج متحرک باشد، با پیش آمدگی‌های بزرگ لبه بام که الگوبرداری آن از معماری سنتی Lingnan می‌باشد، منطقه ای که گوانگدونگ در آن قرار دارد.

رونمایی از مرکز هنری nanhai

سقف مواج از اتیلن تترا فلوئورواتیلن سفید (ETFE) ساخته خواهد شد – نوعی پلاستیک با روکش شفاف. این سقف توسط ستون‌های درخت مانندی از جنس چوب، پشتیبانی می‌شود.

طراحی مرکز هنری با تری دی مکس

سقف بزرگ طاق نما که برگرفته از معماری سنتی جنوب گوانگدونگ است.

مدیر استودیو MAD گفت: «مرکز هنری Nanhai شبیه یک موج ممتد آب است، با سه ساختمان اصلی که در زیر سایبان خورشیدی شناور قرار دارند. این ساختمان‌ها توسط بالکنهای روباز و سکوهایی که مشرف به اسکله و یک پارک هستند، به هم مرتبط خواهند شد.

رونمایی از مرکز هنری nanhai
طراحی مرکز هنری با تری دی مکس

پلان مرکز هنری Nanhai حول یک محور مرکزی چیده شده است. موزه و آمفی ‌تئاتر در یک طرف این محور به مساحت 89،269 متر مربع قرار می‌گیرد. این سالن تئاتر دارای یک آمفی تئاتر 1500 نفری در کنار یک سالن چند منظوره 600 نفره است.

در طرف مقابل این محور، مرکز ورزشی قرار خواهد گرفت که تقریباً 32،006 متر مربع مساحت دارد. که شامل امکانات ورزشی مختلف از جمله استخرها و زمین های بسکتبال و بدمینتون خواهد بود. طرح مرکز هنری Nanhai همچنین دارای فضاهای تجاری است که در امتداد اسکله قرار خواهند گرفت.

رونمایی از مرکز هنری nanhai
طراحی مرکز هنری با تری دی مکس

سایر جزئیات در این طرح شامل گنجاندن پانل‌های فتو ولتائیک، تأسیسات جمع آوری آب باران و سیستم‌های کاشت عمودی درختان و گیاهان است.

MAD یک استودیوی معماری است که توسط یانسونگ در پکن در سال 2004 تأسیس شد. قرار است ساخت مرکز هنری Nanhai در سال 2024 آغاز شود و در سال 2029 تکمیل شود. دیگر طرح‌های اخیر MAD در چین شامل یک مرکز هنری و فرهنگی با شش مکان و سالن کنسرت فیلارمونیک است که قرار است اواخر امسال تکمیل شود.