از پله‌های پیش ساخته با چوب چند لایی در خانه‌ای در کورنیش تا پله‌های رنگارنگ در یک سالن تئاتر در سوئیس. در این مقاله به 10 نمونه از بهترین طراحی‌ها برای راه پله در سال 2023 می‌پردازیم.

این معماران و طراحان در سال 2023 با ایجاد پله‌هایی که هم زیبا و هم کاربردی هستند، به یافتن راه حل‌های هوشمندانه برای سفر با پای پیاده از یک طبقه به طبقه دیگر پرداخته‌اند.

1. خانه Ribbon ، هند

طراحی و اجرا توسط استودیو Ardete

خانه ریبون در هند

نرده‌ای زاویه‌دار با میله‌های مشکی مورب در اطراف پله‌های بتنی گسترده می‌پیچد تا راه پله‌ای را در ریبون هاوس، با طرحی هماهنگ با نمای بیرونی ساختمان، شکل دهد.

در کنار راه پله، یک اتاق نشیمن، آشپزخانه و غذاخوری با پلان باز قرار دارد که بخش مرکزی طبقه همکف را اشغال می‌کند. یک آشپزخانه اضافی، دو اتاق خواب و حمام از این فضا منشعب می‌شود.

استودیو معماری Ardete فضاهایی برای نشیمن در کنار راه پله در هر طبقه قرار داده تا فضاهای لابی مانند در طبقات مختلف خانه ایجاد کند.

طراحی خانه‌ای با نمای روبان مانند توسط استودیو معماری Ardete


2. خانه ساحلی ، انگلستان

طراحی و اجرا توسط شرکت معماریOf

خانه ساحلی در انگلستان

این خانه ساحلی متعلق به یک زوج موج سوار و هنرمند در شهر نیوکی در کورنوال است که “ساده، پویا و کاربردی” طراحی شده است.

پله‌های تخته چند لایی پیش‌ساخته به یک نیم طبقه دنج منتهی می‌شوند. این فضا که به عنوان یک استراحتگاه دنج در نظر گرفته شده است، با یک نورگیر روشن می‌شود.

طراحی خانه ساحلی مینیمالیستی توسط شرکت معماری Of


3. ساختمان Haus 1، آلمان

طراحی و اجرا توسط شرکت معماری MVRDV و Hirschmüller Schindele

ساختمان اداری تمپلهوف

این پروژه که در جنوب میدان تمپلهوف واقع شده است، دومین پروژه تکمیل شده برای باغ آتلیه است – توسعه مجدد یک مجموعه به مساحت 23800 متر مربع به مرکزی برای کارآفرینی و فعالیت‌های اجتماعی.

دگرگونی ساختمان بلافاصله از طریق نمای بیرونی زرد روشن آن قابل توجه است. این تغییر رنگ چشمگیر به عنوان یک لنگر بصری عمل می‌کند، توجه را از دور جلب می‌کند و بازدیدکنندگان را به سمت این مکان هدایت می‌کند. پلکان زرد رنگ زیگ زاگی که به پشت بام منتهی می‌شود، تنها یک عنصر کاربردی نیست، بلکه یک سفر بصری است که مناظری وسیع از منطقه تمپلهوف و چشم انداز شهر برلین را ارائه می‌دهد.

یک پله زرد روشن ، از نمای ساختمان Haus 1 بیرون می‌آید و ظاهر یک جرثقیل را ایجاد می‌کند. استودیوی هلندی MVRDV با استودیوی محلی Hirschmüller Schindele  برای طراحی Haus 1، که بخشی از توسعه مجدد باغ آتلیه شهر است، همکاری کرد.

بازسازی ساختمان اداری Haus 1 توسط شرکت معماری MVRDV و Hirschmüller Schindele


4. خانه Luna، شیلی

طراحی و اجرا توسط Mauricio Pezo و Sofia von Ellrichshausen

خانه بتونی لونا

خانه لونا که در پایه کوه‌های آند در شیلی واقع شده است، شبیه یک قلعه بزرگ بتنی است. این ساختمان در واقع از 12 ساختمان کوچک تشکیل شده است که به صورت شبکه‌ای در اطراف چهار حیاط وسیع سازماندهی شده‌اند.

راه پله های مارپیچ به سبک بروتالیستی، طبقات لونا هاوس را به هم متصل می‌کند، یک مجموعه هندسی گسترده در شیلی که از 12 ساختمان مجزا تشکیل شده است.

استودیوی شیلیایی Pezo von Ellrichshausen پله‌ها و بخش اعظمی از سازه را از بتن مسلح طراحی کرده است.


5. دکور صحنه تئاتر Rigoletto، سوئیس

طراحی و اجرا توسط Pierre Yovanovitch

دکور صحنه تئاتر

پیر یووانوویچ، طراح داخلی فرانسوی، دکوری را برای نمایش ریگولتو در خانه تئاتر بازل در سوئیس ساخته است که دارای پلکان منحنی شکل است که از تمام عرض صحنه عبور می‌کند.

یووانوویچ در داخل پلکان منحنی، دیوارهای متحرک و منحنی را نصب کرد تا فضاهای متفاوتی برای اجراکنندگان ایجاد کند.

یووانوویچ می‌گوید: «من می‌خواستم از رنگ‌ها و متریال معاصر و جسورانه استفاده کنم تا سطح درام نمایش را تکمیل کنم و همچنین این اثر را متمایز کنم.

رنگ‌های قرمز، آبی و سفید که برای دیوارهای منحنی انتخاب شده‌اند، با دقت انتخاب شده‌اند تا شخصیت‌ها را قاب کنند و توجه حضار را به تغییر حرکات و حالات بازیگران در طول نمایش جلب کنند.»


6. خانهHairpin ، امریکا

طراحی و اجرا توسط استودیو J Jih و Figure

خانه hairpin امریکا

شرکت‌های معماری آمریکایی J Jih و Figure خانه‌ای تاریخی در بوستون را بازسازی کرده‌اند و طراحی راه پله‌های آن به گونه‌ای است که گویی از پیچ و خم جاده‌های کوهستانی الهام گرفته شده است.

راه پله موجود یک سوم ساختمان را اشغال کرده بود، بنابراین حذف شد و دوباره طراحی شد تا کارآمدتر باشد و با قوانین سختگیرانه ساختمان سازی در بوستون سازگار باشد.

 در نتیجه، یک راه پله از چوب بلوط سفید طراحی کردیم تا 20 درصد مساحت کف قابل استفاده خانه را افزایش دهد.

این تیم می‌گوید: «در این پروژه که نام مناسبی به نام خانهHairpin  دارد، پیچ‌های تنگ، غیرقابل پیش‌بینی و در نهایت شاعرانه یک جاده کوهستانی را به‌عنوان طرحی الهام‌بخش برای بازسازی کلی – و به‌ویژه یک پله مرکزی جدید، در نظر گرفتیم.»


7. خانه‌ای در Pernek ، اسلواکی

طراحی و اجرا توسط استودیو معماری Ksa Studený

خانه ذوزنقه ای

استودیوی معماری Ksa Studený این خانه بتنی و شیشه‌ای ذوزنقه‌ای شکل را طراحی کرد تا مناظر جنگلی در نزدیکی روستای Pernek در اسلواکی را قاب کند.

Studený توضیح داد: “ما پلان خانه را به شکل ذوزنقه متساوی الساقین طراحی کردیم. فضای داخلی به دو طبقه تقسیم می‌شود که توسط یک راه پله به هم متصل می‌شوند.”


8. خانه Arbor، اسکاتلند

طراحی و اجرا توسط استودیو معماری Brown & Brown

خانه Arbor

در قسمت فضای ناهار خوری یک دیوار بلند و یک راه پله مارپیچ ساخته شده از چوب چند لایی توس وجود دارد که توسط Brown & Brown و طراح محلی “آنگوس و مک” ایجاد شده است.

مدیر این استودیو گفت: «پله‌ها در طول سه هفته مونتاژ شدند، زیرا چوبهای چند لایی به‌صورت جداگانه بریده شدند و با دست لایه‌بندی شدند تا یک منحنی پارابولیک صاف و سینوسی ایجاد کنند.


9. برج مسکونی SNN کلرمونت، هند

طراحی و اجرا توسط استودیو معماری FADD

خانه چند نسلی در هند

استودیو معماری FADD دو آپارتمان را در برج مسکونی SNN Clermont در بنگلور بازسازی کرد تا یک خانه چند نسلی را ایجاد کند.

این استودیو معماری قبل از تصمیم گیری در مورد دو نقطه اتصال، فکر دقیقی را در مورد بهترین راه باز کردن و پیوند دو آپارتمان انجام داد. یک راه پله در نزدیکی ورودی در طبقه پایین و یک بخش در محل نشیمن برای سهولت ارتباط بین اعضای خانواده ایجاد کرد.

استودیو FADD با دانستن اینکه مشتریان می‌خواهند در طراحی از خطوط مستقیم اجتناب کنند، شکل این عناصر پیوند دهنده را با دقت در نظر گرفت.

این الهامات پایه و اساس پلکان منحنی شکل را تشکیل داد که به منطقه نشیمن منتهی می شود. دیوار راه پله که این دو طبقه را به هم متصل می‌کند، شبیه امواج دریا است که در سرتاسر سقف در راهرو ورودی نیز دیده می‌شود.


10. فروشگاه Conran، ژاپن

طراحی و اجرا توسط“کیجی آشیزاوا”

فروشگاه conran

طراح داخلی “کیجی آشیزاوا” فضای داخلی فروشگاه Conran در توکیو را  طوری طراحی کرده است که تداعی گر محیط خانه است.

آشیزاوا گفت: «از آنجایی که ما در حال ساخت یک خانه واقعی نبودیم، بلکه یک فروشگاه را مانند خانه طراحی کردیم، متریال را به گونه‌ای استفاده کردیم که به یک تعادل برسیم. که فضا هم حس فروشگاه داشته باشد و هم خانه.

طبقه همکف فروشگاه دارای مبلمان، لوازم خانگی و پوشاک است و همچنین دارای یک نیم طبقه است که از طریق یک راه پله قابل دسترسی است. این راه پله دارای نرده‌ای ساخته شده از طناب‌های کاغذی سیاه است.