بازسازی و ادغام ساختمان یکی از روش‌های موثر برای بهبود و ارتقای ساختمان‌های قدیمی و نیازمند به بازسازی است. این روش به‌طور گسترده در صنعت ساختمان به‌کار گرفته می‌شود تا ساختمان‌های قدیمی را به ساختمان‌های مدرن و منطبق با نیازهای جامعه تبدیل کند.

بازسازی ساختمان اغلب به‌معنای تغییرات اساسی در ساختمان است که شامل تعویض سیستم‌های الکتریکی، لوله‌کشی، گرمایش و سرمایش، سیستم‌های ایمنی و غیره می‌شود. این تغییرات با هدف بهبود کیفیت زندگی ساکنان و افزایش ارزش ساختمان انجام می‌شود. ادغام ساختمان نیز به‌معنای ادغام دو یا چند ساختمان مجاور به یکدیگر است تا یک ساختمان بزرگتر و منطبق با نیازهای فعلی ایجاد شود.

بازسازی و ادغام ساختمان به‌عنوان یک روش پایدار برای افزایش کارایی انرژی و کاهش مصرف منابع طبیعی نیز شناخته می‌شود. با انجام این فرآیندها، ساختمان‌ها به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بهینه‌سازی می‌شوند و میزان انرژی مصرفی آن‌ها کاهش می‌یابد. این اقدامات همچنین می‌تواند به کاهش آلودگی محیطی و حفظ منابع طبیعی کمک کند.

بازسازی و ادغام ساختمان نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، مهندسی معماری و مهندسی سازه دارد. همچنین باید از متخصصین متعددی از جمله مهندسان عمران، معماران، طراحان داخلی و متخصصان سیستم‌های ساختمانی استفاده شود تا فرآیند بازسازی به‌خوبی انجام شود.

معماران شیلیایی Mauricio Pezo و Sofia von Ellrichshausen مجموعه‌ای از ساختمان‌های بتنی را با هم ادغام کرده‌اند و ساختمانی مانند قلعه طراحی کردند.

خانه لونا که در پایه کوه‌های آند در شیلی واقع شده است، شبیه یک قلعه بزرگ بتنی است. این ساختمان در واقع از 12 ساختمان کوچک تشکیل شده است که در پیرامون چهار حیاط وسیع ساخته شده‌اند.

بازسازی و ادغام ساختمان

معماران استودیو Pezo von Ellrichshausen ، این سازه 2400 متر مربعی را به عنوان “یک ساختمان که هم بزرگ است و هم کوچک” توصیف می‌کنند. فضای داخلی بیش از یک پنجم کل فضای ساختمان نیست.

خانه لونا سومین سازه‌ای است که “پزو” و “فون الریشهاوزن” ساخته‌اند. این مکان در زمینی به مساحت 130 هکتار در یونگای و در کنار رودخانه چولگوان واقع شده است.

این مجموعه را می‌توان با کاربردهای مختلف – به عنوان محل اقامت، محل کار و یا به عنوان فضای نمایشگاهی مورد استفاده قرار داد.

هر 12 بلوک شکل‌های خاص خود را دارند. هر یک از آنها ویژگی‌های طراحی متفاوتی دارد، از پنجره‌های غیرعادی گرفته تا قرارگیری دیوارها.

بازسازی و ادغام ساختمان
بازسازی و ادغام ساختمان
بازسازی و ادغام ساختمان

راه پله های مارپیچ به سبک بروتالیستی، طبقات لونا هاوس را به هم متصل می‌کند، یک مجموعه هندسی گسترده در شیلی که از 12 ساختمان مجزا تشکیل شده است.

اتاق‌ها با چهار حیاط که اندازه‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند به هم متصل می‌شوند. بزرگترین حیاط شامل یک حوض و چند درخت قدیمی است، در حالی که کوچکترین آن یک باغ گل دایره‌ای شکل دارد. دو حیاط دیگر طولانی و باریک هستند، یکی شیب دار است و دیگری کاملاً مسطح.

نقطه شروع طراحی، ایده ایجاد صومعه‌ای بود که منطقه وسیعی از چشم انداز طبیعی را قاب می‌کند.

بازسازی و ادغام ساختمان
بازسازی و ادغام ساختمان

اتصالات بین ساختمان‌ها به شکل “درزهای انبساط” است، بنابراین شما به وضوح می‌بینید که یک بلوک به کجا ختم می‌شود و بلوک دیگر از کجا شروع می‌شود.

استودیوی شیلیایی Pezo von Ellrichshausen پله‌ها و بخش اعظمی از سازه را از بتن مسلح طراحی کرده است.

فون الریشهاوزن می گوید: لونا نه تنها فضایی برای تولید هنر و معماری است، بلکه مکانی برای گسترش باغ ها نیز می‌باشد.

او گفت: «ساختمان لونا علیرغم تیرگی متریال خشن آن، به یک پس‌زمینه خنثی برای نمایش جریان زندگی تبدیل می‌شود. “نه تنها زندگی انسان، بلکه پیچیدگی اکوسیستم بومی.”

بازسازی و ادغام ساختمان

پروژه های قبلی Pezo von Ellrichshausen در این مکان، عبارتند از خانه Poly، خانه ای با اشکال بسیار هندسی که برای اقامت هنرمندان استفاده می‌شود، و Cien، خانه و استودیویی برای معماران.

در دراز مدت، معماران قصد دارند کل این مکان را به مقصدی تبدیل کنند که فرهنگ و طبیعت در آن تلاقی می‌کنند.

فون الریششاوزن افزود: “لونا به نوعی پروژه ای را که ما 20 سال پیش شروع کردیم و سپس با پروژه Cien ادامه دادیم، کامل می‌کند.”

عکس های بیشتر