استودیوی معماری Snøhetta از طرح خود برای یک خانه اپرا در شهر تاریخی درعیه، عربستان سعودی، که بر اساس معماری سنتی نجدی است، رونمایی کرد.

Snøhetta با طرحی که ریشه در طبیعت بیابانی آن منطقه، میراث فرهنگی محلی و ساختمان‌هایی با معماری نجدی دارد در منطقه تاریخی درعیه در عربستان سعودی واقع شده است. (معماری نجدی نوعی معماری سنتی عربستان سعودی است که در منطقه نجد در شبه جزیره عربستان به کار می‌رود. ویژگی این سبک استفاده از حیاط در مرکز خانه و قرارگیری اتاقها و ایوان دور تار دور خانه است که برای ایجاد فضایی صمیمی و خنک در آب و هوای گرم کویر استفاده می‌شد.)

خانه اپرا

این پروژه که قرار است در سال 2028 افتتاح شود، سالن جدیدی را برای خوانندگان، هنرمندان و مخاطبان نسل‌های آینده ایجاد خواهد کرد.

این تالار اپرا با مساحت 46000 متر مربع حدود 3500 نفر را در چهار سالن در خود جای خواهد داد، از جمله یک سالن تئاتر 2000 نفری ، دو سالن کوچکتر برای استفاده چند منظوره و یک سالن آمفی تئاتر مسقف روی پشت بام برای اجرا در فضای باز با ظرفیت 450 صندلی. یک آمفی تئاتر 450 نفره روی پشت بام، ویژگی برجسته‌ای خواهد بود که نمایش های فضای باز را در خود جای می‌دهد. این پروژه همچنین شامل مجموعه متنوعی از امکانات، از جمله غرفه هایی برای بازدیدکنندگان، و همچنین یک کافه و چند فروشگاه خواهد بود.

خانه اپرا

خانه اپرا

این پروژه به‌ صورت مجموعه‌ای از ساختمان‌ها طراحی شده است که با گذرگاه‌های سرتاسری به هم متصل شده‌اند، که فضایی سرسبز و خنک به دور از آفتاب شدید عربستان برای مراجعه کنندگان خانه اپرا و هم برای عموم مردم فراهم می‌کند. ادغام یکپارچه این فضاهای عمومی هم تجربیات فرهنگی و هم تفریحی را فراهم می‌کند و به ارزش ذاتی این مکان می‌افزاید.

خانه اپرای رویال درعیه بخشی از یک طرح جامع و گسترده‌تر برای تبدیل منطقه باستانی درعیه به مقصد گردشگری و جوامع جدید و سر زنده است و در عین حال، میراث فرهنگی و معماری بومی منطقه را نیز در خود جای داده است. این خانه اپرا که قرار است در سال 2028 افتتاح شود، توسط شرکت درعیه ساخته می‌شود و توسط کمیسیون سلطنتی شهر ریاض اداره می‌شود.

خانه اپرا

منطقه درعیه که در کرانه‌های دره حنیفه قرار دارد، پایتخت نخستین دودمان و اقامتگاه اصلی خاندان سعود بوده است. این شهر که به دلیل طبیعت منحصربه‌فردش شناخته می‌شود، از لحاظ تاریخی جوامع واحه‌ای را در شهرها، دهکده‌ها و روستاها با استفاده از سبک معماری بومی موسوم به معماری نجدی ایجاد کرد. سبک این معماری به گونه‌ای است که ساختمانها تقریباً به طور کامل از خشت و گل ساخته می‌شوند و طوری طراحی شده‌اند تا شرایط ثابت سایه را تضمین کنند.

امروزه، این منطقه شامل میراث فرهنگی حفاظت شده است و در حال تغییر و تحول بزرگی است تا به پایتخت فرهنگی و تاریخی جدیدی تبدیل شود که با در نظر گرفتن سنت‌ها و میراث سعودی ساخته شود.

این پروژه برای دستیابی به انطباق با بالاترین مقررات زیست محیطی با در نظر گرفتن استراتژی‌های صرفه جویی در آب، روشنایی، جهت‌گیری ساختمان و آسایش حرارتی طراحی شده است که اتلاف انرژی و آب غیر‌ضروری را کاهش می‌دهد. استفاده بهینه از فضاهای باز و نور طبیعی همگی در طراحی مد نظر قرار گرفته‌اند.

پروژه طراحی خانه اپرای رویال درعیه حاصل یک تلاش جمعی است که شامل متخصصینی از چندین رشته، از جمله معماری، معماری داخلی، معماری منظر و مدیریت BIM، و همچنین همکاری‌های گسترده با شرکای خارجی است.

بنیانگذار استودیو Snøhetta می‌گوید: “این پروژه با هدف پیوند تاریخ غنی منطقه با فرهنگ معاصر و برجسته کردن اهمیت و یکپارچگی هنر در ایجاد جوامع آینده است.”