پانل‌های آکوستیک سینمای خانگی، قهرمانان گمنام یک فضای ایده آل برای تماشای فیلم هستند.

داشتن یک سینمای خانگی می‌تواند تجربه‌ای عالی برای خانواده‌ها باشد و ساعت‌های بی‌پایانی از سرگرمی را برای آنها فراهم کند. علاوه بر این، می‌تواند به افزایش ارزش خانه شما کمک کند – و مطمئناً یک ویژگی جذاب برای خریداران آینده است!

کارهای زیادی برای ایجاد یک فضای سینمای خانگی ایده آل انجام می‌شود.  بدیهی است که یک صفحه نمایش بزرگ و سیستم پروجکشن در کنار انتخاب نوع مناسب صندلی‌ها، نورپردازی مناسب و البته سیستم بلندگوی حرفه‌ای، جزء موارد اصلی هستند.  اما یک جنبه از یک سینمای خانگی وجود دارد که فوق العاده مهم است و و نباید آن را نادیده گرفت: کیفیت صدا و آکوستیک سینمای خانگی.

هنگام ایجاد یک سیستم سینمای خانگی، بسیاری از مردم فقط روی بلندگوها تمرکز می‌کنند. درست است که داشتن یک سیستم صدای فراگیر عالی یک جنبه کلیدی و مهم در سینمای خانگی است، ولی صدای بیش از حد در واقع می‌تواند تجربه وحشتناکی ایجاد کند.

از آنجایی که سینماهای خانگی اغلب بسیار کوچک هستند (در مقایسه با یک سینمای سنتی)، امواج صوتی به اطراف پرتاب می‌شوند و در واقع می‌توانند طنین یا پژواک ایجاد کنند که منجر به ایجاد صدای مبهم و نامشخص می‌شود.

اینجاست که پانل های آکوستیک سینمای خانگی می توانند راه حل مناسبی باشند.

پانل های آکوستیک چه هستند؟

پانل های آکوستیک پانل های جذب صدا هستند که عموماً از پشم یا فوم ساخته می‌شوند.

امواج صوتی به راحتی از سطوح سخت منعکس می‌شوند. پانل‌ها به کاهش هر گونه پژواک اضافی و کاهش تعداد امواجی که در یک فضا منعکس می‌شوند،کمک می‌کنند.

پانل‌های آکوستیک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برخی از امواج صوتی را جذب کرده و پژواک یا طنین آن را کاهش دهند. آنها در سراسر یک اتاق در نقاط استراتژیک خاص قرار می‌گیرند تا نحوه انعکاس امواج صوتی را کنترل کنند.

هدف نهایی یک پانل آکوستیک، کنترل زمان طنین (RT) در یک اتاق است

زمان طنین بسته به فضا می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، در مناطقی که سکوت کامل مهم است (مانند یک کتابخانه)، پانل‌های بیشتری باید نصب شوند، در حالی که داشتن پانل‌های کمتر در یک سینمای خانگی می‌تواند به کنترل صدا کمک کند – نه اینکه به طور کامل آن را خفه کند.

پانل های آکوستیک دارای درجه بندی NRC (ضریب کاهش نویز) هستند که میزان جذب صدا را اندازه گیری می‌کند. درجه NRC معادل میزان صدایی است که پانل جذب می‌کند.

به عنوان مثال، درجهNRC  هفتاد به این معنی است که 70٪ صدا را جذب می کند و 30٪ را به داخل اتاق بازتاب می‌دهد. به طور کلی، هرچه پانل ضخیم تر باشد، درجه NRC بالاتری خواهد داشت.

اما پانل‌های آکوستیک فقط صدا را جذب نمی‌کنند و طنین را خفه نمی‌کنند.

آنها همچنین صدا را پخش می کنند بنابراین یک تجربه شنیداری دلپذیر ایجاد می کند. اگر پانل‌ها صدای زیادی را جذب کنند و پژواک یا طنین وجود نداشته باشد، فضای مرده ای ایجاد می‌کند – که زمانی که می‌خواهید از یک فیلم لذت ببرید بسیار ناخوشایند است.

پانل‌های آکوستیک و پانل‌های Bass Trap

دو نوع پانل وجود دارد که می‌توان برای کنترل فرکانس‌های صدا در سینمای خانگی استفاده کرد: پانل‌های آکوستیک و Bass Trap.

Bass Trap چه کاری انجام می دهند؟

در حالی که پانل‌های آکوستیک برای جذب صداهای ناهنجار با فرکانس‌های متوسط و بالا استفاده می‌شوند، Bass Trap برای خفه‌کردن صدای فرکانس پایین، مانند درام‌های باس، رعد یا سایر صداهای بم و پایین به کار می‌روند. این نوع صداها به طور گسترده در فیلم‌های ترسناک و هیجان‌انگیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا صدای نسبتاً ناراحت‌کننده‌ای ایجاد می‌کنند – که به وهم‌آوری یا تنش صحنه می‌افزاید.

نصب نکردن پانل‌های مخصوص این نوع صداها می‌تواند طنین زیادی ایجاد کند و شنیدن صداهای غیر از باس را دشوار کند.

در حالی که پانل‌های آکوستیک معمولاً از فوم یا الیاف دیگر ساخته می‌شوند، Bass Trap از پارچه دنیم پنبه‌ای تشکیل شده‌ است که بسیار جاذب است و به کاهش طنین زمانی که هنگام پخش صداهایی با فرکانس پایین و ولوم بالا ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.

پانل‌های Bass Trap معمولاً حدود سه اینچ ضخامت دارند که به جذب بیشتر نویز اضافی کمک می‌کند تا تنها صدای واقعی و واضح از آن منعکس شود.

به طور کلی بهتر است برای ایجاد بهترین حالت آکوستیکی، از ترکیبی از هر دو نوع پانل در یک سینمای خانگی استفاده کنید.

جا نمایی پانل‌های آکوستیک در سینمای خانگی

جا نمایی و موقعیت پانل آکوستیک می‌تواند تأثیر باورنکردنی بر کیفیت جذب صدا داشته باشد. نصب آنها در مکان‌هایی که صدا به طور طبیعی منعکس نمی‌شود، اساساً بی فایده است. شما باید نقاط بازتاب صدا را برای جا نمایی پانل‌ها پیدا کنید. اولین نقطه انعکاس در یک اتاق، منطقه ای است که بیشترین پژواک در آن رخ می دهد. معمولاً سطوحی که اموج صوتی خارج شده از بلندگو به آنها برخورد می‌کنند.

آکوستیک سینمای خانگی

روی تمام دیوارها یک نقطه انعکاس وجود خواهد داشت. با این حال، اگر اتاق شما مربع یا مستطیل نیست، ممکن است نقاط انعکاسی وجود داشته باشد که در مکان‌های عجیب و غریب هستند و ممکن است نقاطی روی کف یا سقف نیز وجود داشته باشد.

چه تعداد پانل آکوستیک نیاز داریم؟

هیچ پاسخ کلی برای تعداد پانل های آکوستیک برای یک سینمای خانگی وجود ندارد. شما نمی‌توانید بر اساس ویژگی هایی مانند متراژ اتاق، تعداد پانل‌های آکوستیک را تعیین کنید – زیرا آکوستیک اتاق به عوامل زیادی بستگی دارد. دو اتاق با اندازه یکسان ممکن است به تعداد پانل‌های متفاوتی نیاز داشته باشند. دلیل آن قرار گرفتن نقاط بازتاب، قدرت بلندگوها یا متریال مورد استفاده در آن اتاق است.

عواملی وجود دارد که شما را ملزم به نصب پانل های بیشتری می‌کند.

به عنوان مثال، اتاق هایی که مربع یا ال شکل هستند، به تعداد پانل بیشتری نیاز دارند، زیرا نقاط بازتاب بیشتری ایجاد می‌کنند. اگر دیوارها از بتن ساخته شده باشند یا سطوح سخت اضافی وجود داشته باشد (مانند یک راه پله چوبی یا چندین درب چوبی)، باید پانل‌های بیشتری اضافه شود.

دیوارهای جانبی

این پانل‌ها مسلماً مهم‌ترین هستند، زیرا این نقاط بیشترین بازتاب را دارند و می‌توانند بیشترین تأثیر را بر کیفیت صدا داشته باشند، زیرا گوش‌های ما به این طنین‌ها نزدیک‌تر است. شما باید از پانل‌های آکوستیک با NRC بالاتر در این نقاط استفاده کنید. اگر پنجره‌هایی روی دیوارهای جانبی وجود دارد، توصیه می‌شود که از پرده استفاده کنید تا نقاط انعکاس اضافی را در جایی که نمی‌توان پانل‌ها را قرار داد، از بین ببرد.

دیوار جلویی

توصیه می شود دو پانل آکوستیک در دو طرف صفحه نمایش یا تلویزیون قرار داده شود. اگر از پرده نمایش استفاده می‌کنید، می‌توانید پانل‌هایی را پشت آن قرار دهید تا نقاط بازتاب اضافی را کاهش دهد.

دیوار عقب

بهترین کار این است که پانل‌های دیفیوزر را روی دیوارهای عقب نصب کنید که به جای خفه کردن امواج صوتی، به پراکندگی امواج کمک می‌کند و یک صدای “پویا تر” ایجاد می‌کند.

سقف

لزوماً مجبور نیستید هیچ پانلی روی سقف قرار دهید، مگر اینکه کف اتاق از یک سطح سخت و بازتابنده مانند سیمان، چوب سخت یا کاشی و سرامیک ساخته شده باشد. در این مورد، اغلب بهتر است که کف را فرش کنید یا فرش را روی نقاط بازتاب قرار دهید.

نتیجه گیری

بسیاری از مردم رؤیای داشتن سینمای خانگی را در سر می پرورانند – به خصوص که این روزها پخش فیلم‌های نمایش خانگی و برنامه‌های تلویزیونی بسیار رایج تر از رفتن به سینما شده است. علاوه بر این، پس از پایان یافتن همه‌گیری COVID-19، احتمالاً تجربه تماشای فیلم در سینما کمی چالش برانگیز ده است.

پانل‌های آکوستیک سینمای خانگی می‌توانند تفاوت‌های زیادی را در کیفیت صدا و تجربه کلی تماشای فیلم ایجاد کنند. بنابراین، آنها باید بخش اصلی در طراحی سینمای خانگی شما باشند.

ایران آذین اینجاست تا به شما کمک کند، سینمای خانگی رویایی خود را داشته باشید. ما طیف گسترده‌ای از صندلی‌های سینمایی راحت و سایر لوازم جانبی را برای ایجاد یک سینمای خانگی حرفه‌ای ارائه می‌دهیم تا بتوانید در کنار خانواده از تماشای فیلم‌ها، سریال‌ها یا حتی بازی‌های PS5 لذت ببرید.