با توجه به دکوراسیون منزل می‌توان از پرده های ساده و بدون طرح یا پرنقش و نگار استفاده کرد.

در هر صورت، بسته به پرده ای که انتخاب می‌کنید می‌تواند به زیبایی دکوراسیون منزلتان بیافزاید و به آن رنگ و نقش ببخشد، و همچنین  در نور خانه تأثیر بگذارد و فضای آن را روشن یا تاریک کند. شما می‌توانید با ایجاد چین و شکن در یک پارچه زیبا ، پرده ای بدوزید که به تنهایی زیبا و عالی به نظر برسد یا در کنار دیگر لوازم منزل، زیبایی دکوراسیون را دوچندان کند.  

پرده بخشی از دکوراسیون منزل محسوب می‌شود و به زیبایی آن میافزاید. و به عنوان پوششی برای پنجره مانع دید از بیرون می‌شود. پرده های رنگی و بافت دار نور زیادی از خود عبور نمی‌دهند، برای روشن شدن خانه و عبور نور مناسب، بهتر است از پرده های نازک و روشن استفاده کنید.

نکاتی که باید در انتخاب یک پرده مناسب در نظر داشته باشید:

  • اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که ببینید چه پرده ای برای منزلتان مناسب است. در انتخاب پرده دقت داشته باشید نوعی را انتخاب کنید که به میزان کافی نور را از خود عبور دهد و روشنایی خانه حفظ شود.

  • نکته دیگر اینکه از دو پرده که یکی زیر و دیگری به عنوان دکور روی آن قرار می‌گیرد استفاده کنید؛ بدین ترتیب شما یک پرده اصلی و ثابت دارید و دیگری که لایه رویی است می‌توانید با تغییر فصل به راحتی آن را تعویض کنید. در هر فصل رنگی را برای پرده انتخاب کنید که منعکس کننده رنگ گلها و گیاهان باغچه حیاطتان در آن فصل باشد. در فصل زمستان یک پرده پر نقش و نگار با رنگهای گرم را برای منزل خود انتخاب کنید. در این فصل بهتر است از پرده های ضخیم تر استفاده کنید تا گرمای داخل خانه حفظ شود، و همچنین پارچه هایی با رنگهای گرم را انتخاب کنید تا از سرمای زمستان فاصله بگیرید. در فصل بهار و تابستان، از پرده های سبک استفاده کنید تا با باز کردن پنجره از نسیم بهاری لذت ببرید؛ همچنین برای این فصل پارچه های لطیف با بافت ساده مثل کتان و نخ پنبه مناسب می‌باشند.

  • قبل از انتخاب نوع، رنگ، جنس و طرح پرده بهتر است در ابتدا ببینید دوست دارید پرده منزلتان چگونه به نظر برسد. پرده های ضخیم و سنگین مانند یک مجسمه بدون تحرک هستند. از طرف دیگر، پرده های سبک و شفاف حرکت بیشتری دارند و غیر رسمی‌تر به نظر می‌رسند. 

  • برای جلوه بیشتر می‌توانید از کتیبه یا دکور بر روی پرده استفاده کنید، اگر بخواهید کتیبه یا دکور بیشتر به چشم بیایند، پرده را ساده و به رنگ دیوار انتخاب کنید. و اگربخواهید پرده نظرها را بیشتر به خود جلب کند از پارچه های طرحدار و رنگی استفاده کنید.
  • با استفاده از میله های تزئینی، گل میخ و شرابه می‌توانید به زیبایی پرده بیفزایید. همچنین زمانی که مهمانی یا مراسمی در خانه برگزار می‌کنید می‌توانید از شرابه های کریستالی، ربان های رنگی، یا نوارهای ابریشمی به عنوان بند پرده استفاده کنید و زیبایی آن را دوچندان کنید.