بدون شک یک خانه ی آرام، شادی را برای شما به ارمغان می‌آورد. بدین منظور باید مبلمان و لوازمی را انتخاب کنید که راحتی و آرامش را برای شما فراهم کنند، ولی چیزی که به راحتی نادیده گرفته می‌شود، آکوستیک نمودن خانه است. هیچ چیزی به اندازه سر و صدای همسایه‌ها یا صدای ماشینها آرامش شما را بر هم نمی‌زند. برای آکوستیک نمودن خانه، لزوماً نباید از تجهیزات آکوستیک استفاده کنید، راههای زیادی وجود دارد که با به کار گیری آنها می‌توانید به جذب صداهای اضافی کمک کنید.

  1. استفاده از فرش یا قالیچه

اگر کف خانه با فرش یا قالیچه پوشیده نشود، هنگام راه رفتن صدا در محیط پخش می‌شود، بدیهی است که برای جلوگیری از ایجاد صداهای اضافی باید کف خانه را با فرش یا قالیچه بپوشانید.

  • تعویض دربها

اکثر دربهایی که برای منازل استفاده می‌شوند تو خالی هستند، طبق نظر اتحادیه تولیدکنندگان درب و پنجره های چوبی “دربهای ساخته شده از نئوپان، دربهای کامپوزیتی، یا دربهای ساخته شده از چوب فشرده، نسبت به دربهای معمولی عایق بهتری برای صدا هستند.

  • عایق کردن پنجره ها

برای جلوگیری از ورود صدا از پنجره‌ها، شرکت Zillow پیشنهاد می‌کند که با مواد بتونه آکوستیک، درزهای پنجره‌ها را پر کنید. یا از پنجره‌های سه جداره که عایق بسیار خوبی برای صدا می‌باشند استفاده کنید.

  • استفاده از رنگهای جاذب صدا برای دیوارها

شاید تعجب کنید، ولی رنگ جاذب صدا وجود دارد، و طبق وبسایت SFGate، رنگهای جاذب صدا با فرمول خاصی که دارند، تا 30% به کاهش صداهای اضافی کمک می‌کنند. شرکتهایی مثل Serenity Coating به طور خاص رنگهایی تولید می‌کنند که عایق صدا هستند.

  • تعویض کفپوشها

کفپوشهای قدیمی که هنگام راه رفتن بر روی آنها صداهای اضافی تولید می‌کنند واقعاً آزار دهنده هستند. کفپوشهایی را که لق شده‌اند با کفپوشهای جدید جایگزین کنید. یا اگر تعویض کفپوشهای لق برایتان مقدور نیست، آنها را محکم کنید.

  • استفاده از کتابخانه و کتاب

کتابدوستها، در این زمینه خیلی خوش شانس هستند. طبق وبسایت 6sqft.com می‌توانید با پر کردن قفسه‌های کتاب، از انعکاس صداهای اضافی در محیط جلوگیری کنید.

  • پرده فراموش نشود

بهتر است بدانید که پرده‌ها برای جلوگیری از ورود صدا به داخل خانه فوق‌العاده هستند. مخصوصاً پرده‌هایی که بافت فشرده دارند، مثل پارچه‌های زربافت گل برجسته، پرده های مخمل یا پرده‌های پشمی. برای نتیجه ی بهتر توصیه می‌کنیم از پرده‌های قدّی استفاده کنید.

  • عایق کاری دیوار و سقف

طبق وبسایت Zillow، عایق کاری دیوار و سقف با استفاده از پشم شیشه یکی از مؤثرترین راهها برای جلوگیری از ورود صداهای اضافی است.