طراحی اداری مدرن شامل موارد مختلفی است که بیشتر مربوط به بحث زیبایی شناسی می‌شود. شرکت‌ها می‌خواهند دکور اداری آنها نه تنها نشان‌دهنده نام تجاری، بلکه فلسفه محل کار و اصول اخلاقی آنها باشد. با این حال، عنصر دیگری وجود دارد که به همان اندازه مهم است، اما همیشه طراحان آن را دست کم می‌گیرند، و آن آکوستیک دفتر کار است.

بله، صدا نقش مهمی در شادی کلی کارکنان و بهره وری در محل کار دارد. در اینجا به سه مشکل رایج مرتبط با آکوستیک نامطلوب در محل کار می‌پردازیم:

آلودگی صوتی

حتی در موفق‌ترین و حرفه‌ای‌ترین شرکتها هم ممکن است صداهای آزار دهنده مانند زنگ تلفن‌ها و پرینترهای پر سر و صدا، تا سر و صدای دائمی ترافیک خیابان و صداهای مزاحم دیگر، آرامش کارکنان را به هم بریزد. در طول یک روز، تمام این آلودگی‌های صوتی موجب حواس پرتی کارکنان می‌شود، در نتیجه تمرکز آنها را به هم می‌ریزد، که منجر به کاهش بهره وری و افزایش سطح کلی استرس می‌شود. با این حال، این بخشی از تجربه روز کاری است، به همین دلیل است که طراحی داخلی اداری مناسب برای کاهش آلودگی صوتی بسیار اهمیت دارد.

مشکل در ارتباطات

مکالمات در محل کار از لحظه باز شدن درها تا زمانی که در پایان روز شرکت تعطیل می‌شود، پشت سر هم ادامه دارد. بدون آکوستیک مناسب، این مکالمات می تواند مختل شود و کارکنان ممکن است در برقراری ارتباط موثر دچار مشکل شوند. به یاد داشته باشید، صدا در سراسر یک فضای اداری حمل می‌شود، در حالی که در همان زمان از مواد و سطوح مختلف منعکس می شود. حتی یک پژواک ساده می تواند باعث شود که ارتباطات مخدوش شوند و پیگیری آن دشوار باشد. تنها کافی است یک اطلاعات مهم از دست برود، و ناگهان کل شرکت با مشکل مواجه شود.

فقدان حریم خصوصی

در داخل محل کار، به خصوص اگر دارای طراحی بدون پارتیشن باشد، حریم خصوصی آسیب می‌بیند. در حالی که این ممکن است برای کارمندانی که صرفاً روی کار خود متمرکز هستند مهم نباشد. مکالمات حساسی که معمولاً نباید به گوش مدیریت برسد، ممکن است شنیده شود، و همچنین سناریوهای دیگری که می‌تواند باعث تنش بین اعضای تیم شود. فقدان حریم خصوصی صوتی می‌تواند منجر به از دست دادن بهره وری و در برخی موارد نقض محرمانگی شود که قطعاً باید از آن اجتناب کنید. واقعیت این است که شرکت های امروزی به اندازه‌ای از مفهوم فضاهای بدون حریم خصوصی استقبال کرده اند که به اشکالات آن فکر نکرده‌اند.

همه اینها مشکل ساز هستند، اما راه حل های کارآمد زیادی برای مقابله با آنها وجود دارد. ما نیاز به ایجاد آکوستیک مناسب در محیط کار را درک می‌کنیم، به همین دلیل استراتژی‌های زیر را با در نظر گرفتن محیط اداری مورد نظر توصیه و اجرا می‌کنیم. چیزی که برای برخی کارآمد است ممکن است برای شما مفید نباشد، اما مطمئن باشید، یک یا چند راه حل زیر قطعا به شما کمک می‌کند تا به تعادل صوتی کامل در فضای کاری خود برسید.

  • پانل‌های آکوستیک

پانل‌ها و بافل‌های آکوستیک با قرارگیری هوشمندانه می‌توانند منابع مختلف صدا را جذب کنند و در عین حال سطح کلی نویز را کاهش دهند. این پانل‌ها را می‌توان در سقف، دیوار یا مبلمان ادغام کرد تا بازتاب صدا را به حداقل برساند، بدون اینکه به زیبایی دکوراسیون آسیب بزند.. در واقع، بسیاری از طرح‌های پانل آکوستیک معاصر وجود دارد که می‌توانند موتیف کلی طراحی دفتر کار شما را زیباتر کنند.

  • پنهان کردن صدا

پنهان کردن صدا شامل استفاده هوشمندانه از نویز پس زمینه محیط برای پوشاندن صداهای آزار دهنده است، بدون اینکه به خودی خود باعث حواس پرتی شوند. این فناوری چیز جدیدی نیست، اما به ویژه برای شرکت‌هایی که طراحی فضای بدون پارتیشن را اتخاذ کرده اند مفید است. برخی پوشاندن صدا را به اشتباه به نویز سفید ربط می‌دهند، اما آنها از بسیاری جهات کاملاً متفاوت هستند. در این تکنیک، سطح کلی سر و صدای محیط کار افزایش می‌یابد تا صدای مکالمات بین کارکنان را خفه کند. ایده این است که هرچه مکالمه بین دو نفر قابل درک تر باشد، سایر کارگران کمتر متوجه آن خواهند شد. این به نوبه خود، حواس‌پرتی را کاهش می‌دهد و به کارمندان کمک می‌کند تا روی کار خود تمرکز کنند.

  • طراحی آکوستیکی دفتر کار

 طراحی دفتر کار شما در سطوح کلی آکوستیک نقش مهمی ایفا می‌کند. شرکت ایران آذین به عنوان متخصص در زمینه طراحی داخلی اداری می‌داند که چیدمان مناسب میز کارمندان، اتاق‌های جلسه و مکان‌های مشترک می‌تواند به حداقل رساندن انتقال صدا کمک کند، در حالی که آکوستیک را متعادل می‌کند تا کارکنان بتوانند بیشتر روی وظایف خود تمرکز کنند. طراحی آکوستیکی، کاملاً به دفتر کار شما بستگی دارد. با ما تماس بگیرید تا بتوانیم فضایی مناسب را برای دفتر کار شما طراحی کنیم.

  • مواد و متریال

بدیهی است که انتخاب دقیق متریال و استفاده درست از آنها می‌تواند بر ویژگی‌های آکوستیک هر دفتر کاری تأثیر بگذارد. آن را بهتر یا بدتر کند. به طور مثال، متریال نرمی مانند فرش، پرده‌ها و تایل‌های سقفی آکوستیک را در نظر بگیرید که می‌توانند صدایی را که در اطراف محل کار شما پخش می‌شود، جذب کنند. از سوی دیگر، سطوح سخت مانند شیشه و بتن صدا را منعکس می‌کنند، که ممکن است منفی به نظر برسد. اما اگر درست استفاده شوند از نظر آکوستیکی مشکلی ایجاد نمی‌کند. توجه داشته باشید که، این ترکیب خاصی از متریال است که تعادل صوتی مناسبی را در هر فضای کاری خاص ایجاد می‌کند.

  • فضاهای شخصی

در نظر گرفتن حریم خصوصی برای شرکتی که طراحی فلت دارد، خیلی با اهمیت است. در طراحی این نوع شرکتها باید فضاهای خاصی را در نظر بگیرید که در آن کارمندان بتوانند کمی حریم شخصی داشته باشند تا فارغ از هیایو، افکار خود را جمع کنند. فضاهایی با پارتیشن‌های عایق صوت در طراحی دفتر کار خود بگنجانید که کارمندان بتوانند برای تمرکز بیشتر، جلسات تیمی یا تنش زدایی به آنجا بروند.

نتیجه گیری

آکوستیک آخرین مورد در چک لیست برای بسیاری از شرکت‌هایی است که قصد طراحی دفتر کار ایده آل خود را دارند. با این حال، باید توجه داشته باشید که در نظر گرفتن آکوستیک در طراحی دفتر کار،  برای ایجاد تعادل صوتی مناسب که شادی و سلامت کارکنان شما را از بین نبرد، بسیار مهم است. متعادل‌سازی صحیح صدا و جذب آکوستیک می‌تواند پژواک‌ها و فرکانس‌های منفی در دفتر کار شما را از بین ببرد، و به کارمندان کمک کند بدون مشکل، روی وظایف خود تمرکز کنند.

اگر نمی‌دانید که چگونه تعادل صوتی را در طراحی دفتر فعلی یا جدید خود پیاده کنید، ما اینجا هستیم. با ما تماس بگیرید، تا به شما کمک کنیم که یک طراحی عالی با تمام جوانب آکوستیکی، برای دفتر کارتان انجام دهید. با انجام این کار، شما کارکنانی شادتر با بهره وری بیشتر خواهید داشت!