طراحی داخلی به سبک بوهمی در قرن نوزدهم در پاریس، فرانسه آغاز شد. بوهمیا از هنرمندان، نویسندگان، مجریان و عشایری الهام گرفته شد که معتقد بودند خلاقیت از پول ارزشمندتر است. آنها با همگرایی فرهنگ‌ها، آرمان‌ها و امتناع از انطباق با آنچه عرف دکوراسیون است، ناخواسته سبکی از طراحی داخلی را ابداع کردند. هدف سبک بوهمی زیر پا گذاشتن استانداردهای زیبایی، با کنار زدن قوانین و پذیرفتن موارد غیر متعارف است.

تعریف سبک بوهو

سبک های بوهمیایی با فقدان ساختار تعریف می شوند و به جای آن لایه های بی دغدغه ای از الگو، بافت و رنگ را انتخاب می‌کنند. در حالی که برخی از شیوه‌های رایج در ظاهر بوهمیایی وجود دارد، هیچ قانون مطلق و صریحی مانند سبکهای مدرن یا مینیمالیستی وجود ندارد. هسته اصلی زیبایی شناسی بوهمی این است که شخصی و آرامش بخش است. استایل‌های بوهو برای لذت دیگران طراحی نشده‌اند، بلکه فقط متعلق به خودتان است.

ویژگی های طراحی داخلی بوهمی

در حالی که هیچ دستورالعمل قطعی برای این سبک وجود ندارد، روش های رایجی وجود دارد که نقطه شروع خوبی برای طراحی بوهو هستند. ترکیب طرحهای متنوع، انواع مختلف نورپردازی و استفاده از رنگ‌های خالص به ایجاد سبک بوهو کمک می‌کند.

طراحی بوهمی

بورلی سولومون می‌گوید: زندگی بوهمی حول هنر، موسیقی، ادبیات و گفتمان سیاسی متمرکز است. مبلمان برای راحتی و بر حسب علاقه انتخاب می‌شود. اشیاء فقط به‌گونه‌ای جمع‌آوری می‌شوند که خاطرات، دوستان، باورها و غیره را نشان می‌دهند.

ظاهر کلی به همان اندازه که شما می‌خواهید، می‌تواند پیچیده یا ساده باشد. این سبکی است که در آن چیزی به نام “خیلی زیاد” وجود ندارد. شما می‌توانید هر نوع مبلمان را در این سبک استفاده کنید، از شزلون گرفته تا مبلهای راحتی و یا حتی تشکچه و پشتی. هدف این سبک فقط ایجاد فضایی است که شما از آن لذت ببرید.

پالت رنگی بوهو

استفاده از رنگهای طلایی متالیک و همچنین سایه های روشن سبز زمردی، آبی سلطنتی، صورتی و قرمز در فضایی به سبک بوهمیایی مهم هستند. استفاده از رنگ‌های روشن در این سبک، دست شما را برای اضافه کردن رنگهای دیگر باز می‌گذارد.

در سبک بوهمی، از آنجایی که قوانینی وجود ندارد، شما می توانید به دنبال یک ظاهر مرتب، یک استایل جسورانه یا چیزی مابین این دو باشید.

اگر می‌خواهید فضای خانه ظاهر مرتب تری داشته باشد، پایه‌های خنثی‌تر مانند سفید یا برنزه را انتخاب کنید و از رنگ‌های تندتر در پارچه‌ها و اکسسوری استفاده کنید.

اگر می‌خواهید یک ظاهر جسورانه ایجاد کنید، رنگهای قابل توجهی مانند صورتی زنده، بنفش آمیتیست، نارنجی کلمانتین، سبز آووکادو یا آبی لاجوردی را برای دیوارهای خود انتخاب کنید و رنگ‌های بیشتری را از طریق مبلمان و اکسسوری اضافه کنید.

دکور بوهمی

نمونه‌ای عالی از لوازم بوهمیایی که می‌توانید در خانه‌تان استفاده کنید شامل بالش‌های کلاسیک سبک بوهمیایی، پاف‌های کلاسیک، صندلی‌های بین بگ (Bean Bag)، و فرش‌های بومی با ترکیبی از رنگ‌ها و بافت‌ها است.

برای این سبک، استفاده از صنایع دستی مانند نقاشی، فرش، مکرومه، مجسمه یا سفال پیشنهاد می‌شود. چیزی به نام “خیلی زیاد” در این سبک وجود ندارد. برای ایجاد فضایی دنج، تعداد زیادی چراغ مانند آویز، دیوارکوب، لامپ یا شمع اضافه کنید. گیاهان زینتی مانند سرخس یا ساکولنت ها می‌توانند فضایی با طراوت ایجاد کنند.