بازسازی ساختمان اداری یکی از مواردی است که در حوزه مهندسی عمران و معماری به آن پرداخته می‌شود. این فرآیند مهم و حیاتی برای حفظ و بهبود کیفیت سازه‌های اداری است که ممکن است به دلیل عدم استفاده بهینه یا عوامل دیگری نیاز به بازسازی داشته باشند. 

یکی از اهمیت‌های اصلی بازسازی ساختمان اداری، افزایش عمر مفید و بهره‌وری ساختمان است. با توجه به اینکه ساختمان‌های اداری معمولاً برای مدت زمان طولانی طراحی و ساخته می‌شوند، نیاز به بازسازی و نگهداری منظم این سازه‌ها برای افزایش عمر مفید و بهره‌وری آنها امری ضروری است. با انجام بازسازی مناسب، می‌توان از افت کیفیت و ارزش ساختمان جلوگیری کرد و آن را به شرایط اولیه و بهینه بازگرداند.

بازسازی ساختمان اداری همچنین می‌تواند به بهبود شرایط کاری و زندگی کاری کارکنان کمک کند. با بهبود فضاهای کاری، افزایش نور و هوا، بهینه‌سازی سیستم‌های تهویه و روشنایی، افزایش امکانات و تجهیزات و… کارکنان بهتر و بهره‌ورتر در محیط کار خواهند بود. این امر می‌تواند منجر به افزایش کیفیت خدمات ارائه شده و افزایش بهره‌وری سازمان شود.

استودیوی هلندی MVRDV از پروژه Haus 1 رونمایی کرده است، یک ساختمان اداری به رنگ زرد روشن که اقتباسی از از یک ساختمان اداری دهه 1990 در برلین است.

این پروژه که در جنوب میدان تمپلهوف واقع شده است، دومین پروژه تکمیل شده برای باغ آتلیه است – توسعه مجدد یک مجموعه به مساحت 23800 متر مربع به مرکزی برای کارآفرینی و فعالیت‌های اجتماعی.

بازسازی ساختمان اداری

دگرگونی ساختمان بلافاصله از طریق نمای بیرونی زرد روشن آن قابل توجه است. این تغییر رنگ چشمگیر به عنوان یک لنگر بصری عمل می‌کند، توجه را از دور جلب می‌کند و بازدیدکنندگان را به سمت این مکان هدایت می‌کند. پلکان زرد رنگ زیگ زاگی که به پشت بام منتهی می‌شود، تنها یک عنصر کاربردی نیست، بلکه یک سفر بصری است که مناظری وسیع از منطقه تمپلهوف و چشم انداز شهر برلین را ارائه می‌دهد.

یک پله زرد روشن ، از نمای ساختمان اداری Haus 1 بیرون می‌آید و ظاهر یک جرثقیل را ایجاد می‌کند. استودیوی هلندی MVRDV با استودیوی محلی Hirschmüller Schindele  برای طراحی Haus 1، که بخشی از توسعه مجدد باغ آتلیه شهر است، همکاری کرد.

بازسازی ساختمان اداری

Haus 1 با 1747 متر مربع فضای داخلی، دارای چهار طبقه است که بازسازی شده‌اند. طبقه همکف شامل یک کافه و محل کار مشترک است، در حالی که سه طبقه فوقانی دارای فضاهای کاری و جلسات و همچنین دفتر مرکزی باغ آتلیه است.

بازسازی ساختمان اداری

MVRDV و Hirschmüller Schindele Architekten بر روی پشت بام باغی طراحی کردند که شامل گیاهان بومی است و سیستم های جمع آوری آب باران را نیز به آن اضافه کردند.

پشت بام جدید از طریق آسانسور داخلی یا راه پله خارجی 57 متری قابل دسترسی است که دارای فضاهای استراحت و بالکن است.

ون ریجس می گوید: «از پشت بام، می‌توان کل چشم انداز شهر برلین را دید.»


عکسهای بیشتر را در اینجا ببینید