هزاران سال از شمعها به عنوان وسیله روشنایی استفاده می‌شده است. تقریباً تمام مذاهب، فرهنگها و اشخاص از شمعها استفاده می‌کردند. شمعها سمبل جشنها، عزاداریها، آرامش و معنویت هستند. اگر انرژی شمعها با انرژی افکار و آرزوهای شما آمیخته شود، می‌تواند تأثیر شگرفی بر زندگی شما بگذارد و به شما کمک کند ذهن، جسم و روح سالمی داشته باشید.

شمعها همچنین حالت هیپنوتیزم و تفکری دارند. انرژی ای که شعله شمع منتشر می‌کند، نقطه کانونی خوبی برای تفکر و تعمق است. درمان به وسیله‌ی رنگ شمع به شیوه های مختلفی می‌تواند انجام شود، ازجمله مدیتیشن، ریکی، چاکرا، انرژی درمانی و تزکیه نفس. همچنین می‌توان از آن برای شفا و قدرت بخشیدن به ذهن، جسم و روح استفاده کرد. بهر حال از هر روشی که استفاده می‌کنید، مهمترین هدف ایجاد آکاهی و هوشیاری بیشتر است.

candle therapy

انتخاب رنگ با اهمیت ترین نکته ای است که باید در نظر بگیرید، زیرا هنگامی که شمع می‌سوزد، بسته به رنگ آن، لرزش شعله اش متفاوت است. این لرزشها با انرژیهای شما همگرا می‌شوند و می‌توانند به آشکار شدن امیال شما و متعادل شدن مراکز و هاله های انرژی کمک کنند و شما را از انرژیهای منفی محفوظ نگه دارند.

در ادامه فهرستی از رنگ شمعها و فواید درمانی آنها آمده است. توصیه می‌شود برای خاموش کردن شمع از وسیله شمع خاموش کن استفاده کنید زیرا هنگامی که با دمیدن شمع را خاموش می‌کنید انرژی شما با انرژی شعله شمع تعارض پیدا می‌کند.

رنگ سفید نماینده تمام رنگهاست. رنگ سفید جسم را پاک می‌کند و از آن محافظت می‌کند. این رنگ آرامش بخش است و معنویات را تقویت می‌کند. دود حاصل از شمع سفید انرژیهای منفی را پاک می‌کند. هنگامی که شمع خاموش شود، تمام انرژیهای منفی از بین رفته اند.

white candle

رنگ سیاه قدرتمندترین رنگ است. این رنگ، انرژیهای منفی را جذب و مختل می‌کند. شمع سیاه آرامشبخش است و از آن برای تفکر و تعمق استفاده می‌شود. اگر در کار یا روابط شخصیتان لحظات پر تنشی داشتید شمع سیاه برای آرامش بخشیدن بسیار مفید است. اگر شمع سیاه در کنار شمع سفید بسوزد قدرت بیشتری پیدا می‌کند. فقط توجه داشته باشید که شمع سیاه می‌تواند باعث افسردگی شود. شما می‌توانید با استفاده از شمع زرد در کنار شمع سیاه، این حالت را خنثی کنید.

black candle

رنگ قرمز باعث ایجاد قدرت، عشق، اشتیاق و علاقه شدید و تقویت تمایلات جنسی می‌شود. شمع قرمز شفا بخش است، روح و روان را تقویت می‌کند و به موفقیت و دستیابی به آرزوها کمک می‌کند و بر چاکرای ریشه یا پایه ستون فقرات تأثیر می‌گذارد. به طوری که روی کم خونی و فقر غذایی اثر خوبی دارد و ارتعاشات تقویت کننده و درمان کننده دارد.

red candle

رنگ زرد باعث افزایش ارتباطات و مراودات و تقویت تفکر و یادگیری می‌شود. شمع زرد قدرت شفابخشی دارد، حافظه را بهبود می‌بخشد، باعث تحریک ذهن می‌شود، شادی را افزایش می‌دهد و انرژیهای منفی را دور می‌ریزد و بر چاکرای شبکه عصبی زیر معده تأثیر می‌گذارد. رنگ زرد تأثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قدرت درمانی برای بیماری مرض قند و یبوست دارد و کنترل کننده چاقی است.

yellow candle

رنگ سبز شفابخش است، باعث رشد، جذب پول و خوشبختی می‌شود و آرامشبخش است. شمع سبز بر چاکرای قلب تأثیر می‌گذارد. که مربوط به احساس عشق و ارتباط با دیگران است و بر قلب، قفسه سینه، ششها و گردش خون تأثیر بسیار خوبی دارد.

green candle

رنگ نارنجی نمایانگر دوستی، موفقیت، اشتیاق، جاذبه، سرزندگی و خلاقیت است. شمع نارنجی اعصاب را تسکین می‌دهد. باعث بهبود معاملات کاری می‌شود. این رنگ بر چاکرای خاجی تأثیر خوبی دارد، به این ترتیب که قدرت ارتباطی، دفع خشم و کنترل بر خویشتن را متعادل می‌کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم می‌سازد.

orange candle

رنگ آبی نشانه‌ی بخشش، شفا(مخصوصاً در کودکان)، تفکر، آرامش و تمرکز است. رنگ آبی مشکلات روحی را بهبود می‌بخشد. این رنگ مربوط به چاکرای گلو یا حلق است و روی بیماریهای گرفتگی گلو و ناراحتیهای عصبی تأثیر مثبت دارد.

blue candle

رنگ سوسنی موجب شفا و ایجاد آرامش می‌شود. این رنگ اتفاقات بد گذشته را پاک می‌کند و به تعبیر رویاها کمک می‌کند.

lily color candle

رنگ بنفش انرژیهای منفی را از بین می‌برد، بر مشکلات و موانع غلبه می‌کند، هوشیاری ذهن را افزایش می‌دهد و به ارتباط با معنویات کمک می‌کند.

purple candle

رنگ صورتی بیانگر عشق، مهربانی، شادی، لذت جنسی، جذب معشوق و بخشش و گذشت است.

pink candle

رنگ نیلی سیر به تقویت معنویت و بصیرت کمک می‌کند، تواناییهای ذهنی را افزایش می‌دهد و وضعیت روحی را بهبود می‌بخشد. شمع نیلی سیر هنگامی که با شمع نقره‌ای بسوزد، به ارتباط با دنیای دیگر کمک می‌کند. این رنگ بر چاکرای پیشانی تأثیر می‌گذارد. برای آرامش و درمان بیماریهای ذهنی مفید است. آگاهی را بالا می‌برد و برای زنده کردن خاطرات فراموش شده نیز سودمند می‌باشد.

indigo color candle

رنگ هلویی بیانگر تعادل، حقیقت، دوباره جوان شدن، مهربانی و همدردی است و برای دستیابی به آرزوها مفید است.

peach color candle

سرخابی رنگی جادویی است که باعث بالا رفتن سطح آگاهی روحی و بهبود وضعیت روحی می‌شود و به ایجاد تغییرات کمک می‌کند. این رنگ بر چاکرای بالای جمجمه تأثیر می‌گذارد. برای بیماریهای ذهنی مناسب است و خواب را تنظیم می‌کند.

magenta color candle

رنگ نقره‌ای بیانگر ثبات، آرامش، افکار روشن و پایداری است. این رنگ به رشد تواناییهای ذهنی کمک می‌کند و بدی و شر را دور می‌کند. این رنگ تفکر و تعمق را تسهیل می‌کند و انرژیهای منفی را خنثی می‌کند. رنگ نقره‌ای بر چاکرای بالای سر تأثیر می‌گذارد.

silver candle

رنگ طلایی نشانه‌ی وحدت و یگانگی، خوشبختی، شانس و ادراک عمیق است.

golden candle

رنگ قهوه‌ای شگون بد را از بین می‌برد، موجب موفقیت مالی می‌شود و بیشتر با جهان مادی در ارتباط است.

brown candle

رنگ فیروزه‌ای برای تفکر و تعمق، خلاقیت، خود آگاهی، شفای کامل و آرامش مفید است.

Turquoise color candle

شکل قرارگیری شمعها

شما می توانید در یک زمان از بیش از یک شمع استفاده کنید. همیشه شمعها را در جهت عقربه‌های ساعت بچینید تا جریان انرژی پیوسته و بی وقفه باشد. هر کدام از روشهای قرارگیری، نتیجه‌ی خاصی در پی دارد. در زیر فهرستی از نحوه قرارگیری شمعها و تأثیر هر کدام آمده است.

مثلثی: برای غلبه بر تعارضات درونی، افزایش خلاقیت و خوشبختی

چهارگوش: برای تثبیت و استقرار، کمک به افزایش رحم و شفقت، عشق حقیقی و بی قید و شرط و رفتار بی‌طرفانه

دایره‌ای: محافظت کامل، حاکی از چرخه‌ی زندگی، وحدت، نامحدودی و دوستی عمیق

صلیبی: تنظیم و متعادل کردن انرژیهای چاکرا

لوزی: مفید برای تفکر و تعمق، هماهنگی در خانواده و آشکار کردن تمام امیال و خواسته ها

ستاره‌ای: برای بالا بردن سطح آگاهی روحی

شش گوش: برای محافظت، شفا و ایجاد تعادل

هفت گوش: برای شفا، حفاظت از خود، به وجود آوردن هماهنگی و خوش‌بینی