با استفاده از اثاثیه و مبلمان سفید فضای خانه بزرگتر و منظم تر به نظر می رسد. می‌توانید یک تکه از اثاثیه یا مبلمان را که خاصتر و زیباتر از بقیه است در محلی دورتر از اثاثیه دیگر قرار دهید تا بیشتر خود را نشان دهد. می‌توان با استفاده از مبلمان به یک فضای ساده و بی روح، زیبایی و جلوه بخشید. نباید دکوراسیون خانه را محدود به یک سبک خاص کنید، زیرا یکنواختی و هماهنگی بیش از حد مبلمان خسته کننده است. بهترین راه برای متمایز ساختن مبلمانی با سبک خاص، قرار دادن آن در کنار اثاثیه ای با سبک متفاوت است، بدین ترتیب جلوه ای ویژه پیدا می‌کند. ولی در نظر داشته باشید که طرح و شکل اثاثیه و مبلمان باید با هم تناسب داشته باشد. اگر تمام اثاثیه را از یک سبک انتخاب کنید ، برای اضافه کردن اثاثیه جدید یا تغییر یکی از اثاثیه دچار محدودیت می‌شوید. ولی با داشتن اثاثیه ای با سبکهای مختلف، می‌توانید بدون محدودیت و بدون اینکه مجبور به تغییر کل دکوراسیون شوید، اثاثیه ای جدید را به دکوراسیون منزل خود اضافه کنید. 

­­­­اثاثیه ومبلمان را به گونه ای انتخاب کنید که رنگ و شکل آنها یکنواخت و یکپارچه نباشد. همیشه سعی کنید اثاثیه ای که انتخاب می‌کنید از لحاظ حجم، ارتفاع و جنس با هم تضاد داشته باشند. شکل و طرح هر کدام از اثاثیه در تضاد با وسایل دیگر بیشتر خود را نشان می‌دهد. دکوراسیونی که وسایلی با شکل و رنگهای متضاد ولی در عین حال منسجم داشته باشد، به آسانی می‌توان بدون به هم خوردن دکوراسیون، اثاثیه ای جدید را به آن اضافه کرد، یا یکی از اثاثیه را تعویض کرد. چنین دکوراسیونی از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است، زیرا برای تغییر یکی از اثاثیه مجبور به تغییر کل دکوراسیون نیستید.  

چند نکته برای دکوراسیون اتاق نشیمن

  •  توصیه می‌شود برای اثاثیه اصلی منزل سبک کلاسیک را انتخاب کنید. هنگام چیدن دکوراسیون ابتدا از اثاثیه بزرگ مثل مبلمان شروع کنید. زمانی که چیدن اثاثیه بزرگ به پایان رسید، می‌توانید با اضافه کردن جزئیات و وسایل کوچک به فضای خانه هویت و زیبایی ببخشید.
  • مبلمان را به گونه ای بچینید که موجب آسایش و راحتی شما باشد. به طور مثال مبل راحتی را در کنار شومینه قرار دهید تا زمانی که استراحت می کنید از گرمای آن استفاده کنید، یا آن را روبروی پنجره قرار دهید تا بتوانید از منظره بیرون لذت ببرید.
  • اثاثیه را با توجه به فضای خانه انتخاب کنید. وسایل بیش از حد بزرگ در یک فضای کوچک باعث سختی تردد افراد می‌‌شود، و لوازم بیش از حد کوچک، خانه را خالی نشان می‌دهد. سغی کنید با انتخاب مبلمانی متناسب با فضای خانه، حس تعادل در خانه ایجاد کنید.
  • اثاثیه ای که از لحاظ شکل و اندازه با یکدیگر تفاوت دارند را می‌توان با قرار دادن در یک خط در طول دیوار، بین آنها هماهنگی ایجاد کرد.
  • مبلمان را با توجه به لوازم دیگر و عناصر معماری خانه بچینید تا بین آنها هارمونی ایجاد شود.
  • چیدمان مبلمان بهتر است به گونه ای باشد که برای اهداف مختلف مثل مهمانیهای دور همی، تماشای تلویزیون، بازی با بچه ها، یا نوشتن و کتاب خواندن، بتوان از آن استفاده کرد.
  • بهترین راه حل برای خلوت شدن فضای خانه این است که از اثاثیه کم جا و چند منظوره استفاده کنید. همچنین  با تعویض رویه مبلمان و طریقه چیدمان آنها می‌توانید به روشی سریع و کم هزینه، دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید.
  • یک راه سریع و آسان برای تغییر حال و هوای اتاق نشیمن، تعویض کوسن  و روکش مبلمان است. می‌توان با تعویض روکش مبلمان و استفاده از پارچه ای با رنگ و طرح متفاوت، مبلمان را جدید و نو کرد. می توانید در زمستان با استفاده از پارچه های ضخیمتر و رنگهای تیره تر، فضایی گرم و دنج ایجاد کنید. همچنین برای فصل بهار می توانید از پارچه های موجدار با ترکیبی از رنگهای روشن استفاده کنید، و پارچه هایی با رنگهای خنثی مثل سفید و کرم را می توان برای تمام فصول استفاده کرد.