در طراحی دکوراسیون داخلی خانه، وجود شلفها یک ضرورت است، زیرا نه تنها مرتب کردن خانه را آسانتر می‌کنند، بلکه به عنوان یک عنصر دکوراتیو به زیبایی فضای منزل نیز کمک می‌کنند. شما می‌توانید هر نوع شلفی که می‌خواهید را به صورت آماده خریداری نمایید و آن را در منزل سر هم بندی کنید، یا برای فضای خاصی از خانه شلف دلخواه خود را سفارش دهید.

زیباترین نوع شلفها، شلفهای دیواری هستند، زیرا بدون هیچ پایه ای و فقط با چند پیچ بر روی دیوار نصب می‌شوند و طوری به نظر می‌رسند که انگار بر روی دیوار چسبانده شده اند. می‌توان برای زیباتر کردن شلفها و همچنین جلوه بیشتر اشیاء تزئینی داخل قفسه ها، از نورپردازی موضعی استفاده کرد.  

شلفها را باید در ارتفاع مناسبی بر روی دیوار نصب کرد، به طوری که داخل قفسه ها در هر دو حالت ایستاده یا نشسته دیده شود. همچنین قبل از نصب شلفها بر روی دیوار، باید اندازه و ارتفاع وسایل دیگر موجود در اطراف آن را در نظر بگیرید و سپس با توجه به آنها، اقدام به نصب شلف کنید.     

اساساً دو شیوه برای تزئین و چیدمان داخل قفسه های شلف وجود دارد. روش اول استفاده از اشیاء مشابه است (مانند کتاب)، که بهتر است طوری چیده شوند که تمام قفسه را پر نکنند؛ یک فضای خالی بین آنها می‌تواند ایده خوبی برای جلوگیری از یکنواختی در چیدمان شود. روش دوم استفاده از اشیاء مختلف از جمله گلدانهای شیشه ای دست ساز، کتاب، گل و قاب عکس است.

توجه داشته باشید که از اصل ترکیب بندی که اهمیت زیادی در دکوراسیون داخلی دارد، استفاده کنید: بدین ترتیب که پس از نصب شلف شما باید به فکر چیدمان داخل آن باشید، که باید اشیاء تزئینی که انتخاب می‌کنید، متناسب با لوازم دیگر در دکوراسیون منزل باشد.  

همیشه سعی کنید در چیدمان شلف اصل تعادل را رعایت کنید نه تقارن. شما باید یک نقطه کانونی را انتخاب کنید و قفسه های دیگر را با توجه به آن بچینید.

اگر بخواهید از لوازم و اشیاء مختلفی برای تزئین قفسه های شلف استفاده کنید، پیدا کردن اشیایی با اندازه، رنگ، بافت و شکل متجانس که ترکیبی زیبا را به وجود آورند، کار مشکل و زمانبری است، بنابراین می‌توانید برای اینکه کارتان سریعتر انجام شود، از اشیاء یک شکل استفاده کنید.